Results for Houston, TX
PRIMARY INT CLASSICAL
1. APRIL CAOVARIATION FROM GRADUATION BAL - HDS Ballet
2. JACQUELINE SUMARGONO
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - HDS Ballet
3. VICTORIA FRANCIS
VARIATION FROM TALISMAN - HDS Ballet
4. EMILY VICKNAIR
SWANHILDA VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio
5. ELLIE TAN
VARIATION FROM LA ESMERALDA - HDS Ballet
6. AVA ALLEN
LA VENTANA VARIATION - Aledo Academy of Ballet
7. MIA HIMEL
ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Hammond Ballet Company
8. EMILIE HARTMEYER
PEASANT PAS VARIATION - Aledo Academy of Ballet
9. GRACE ALLEN
LA FILLE MAL GARDEE - Boni's Dance and Performing Arts Studio
10. MADISON SNODGRASS
FAIRY DOLL VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio
PRIMARY COM CLASSICAL
1. YIHAN JIANGVARIATION FROM ESMERALDA - Movements in Time
2. EMILY CHENG
VARIATION FROM ESMERALDA - Movements in Time
3. INEZ DUNNE
ESMERALDA - Dance Center of San Antonio
4. LILIANA FLORES
ODALISQUE VARIATION - Greater San Antonio Academy of Ballet
5. ZOE CARLEY
LA ESMERALDA - DeCruz Ballet
6. KATE SUN
LA FILLE MAL GARDEE - Movements in Time
7. ANYA KAMALDEV
LA FILLE MAL GARDEE - Movements in Time
8. VICTORIA TALARICO
PIZZICATO VARIATION FROM RAYMONDA - Aledo Academy of Ballet
9. JASMINE GALVAN
PEASANT PAS VARIATION, GISELLE - Stacey's Dance Studio
10. ARIEL LI
PAQUITA - Movements in Time
11. ALEXANDRA RILEY
FILLE M GUARDEE - Dance Center of San Antonio
12. MELODY TANG
GISELLE - Movements in Time
13. CLAIRE SMITH
CUPID - Stacey's Dance Studio
14. MINYA TANG
HARLEQUINADE - Movements in Time
15. ANNABELLA XIONG
GRADUATION BALL - Movements in Time
PRIMARY INT CONTEMPORARY
1. JACQUELINE SUMARGONOSORROW ATOMS - HDS Ballet
2. ELLIE PETERMAN
ISLAND SONGS - Lemoine Academy of Dance
3. MIA ZHONG
ENCHANTING CIERA - J&H Dance School
4. APRIL CAO
SHIVER - HDS Ballet
5. MADISON SNODGRASS
HOLD ON - Boni's Dance and Performing Arts Studio
6. VICTORIA FRANCIS
AFTERLIGHT - HDS Ballet
7. ZIHAN LI
L-O-V-E - Ballet Ballet Dance Studio
8. MARY CINCLARE ORLANDO
PAINTER - Lemoine Academy of Dance
9. ANIYAH JULIET ENNIS
EMBERS - Hammond Ballet Company
10. JUDY FANG
PAST LIFE - HDS Ballet
PRIMARY COM CONTEMPORARY
1. YIHAN JIANGTHE LAST CROWN - Movements in Time
2. KENNEDY BIDDLE
VOID - The Ballet Conservatory at Dance Industry
3. EMILY CHENG
LUMINESCENCE - Movements in Time
4. CHASE CASTLE
EXPLOSIVE - Texas Academy of Dance Arts
5. INEZ DUNNE
THE BEAUTY WITHIN - Dance Center of San Antonio
6. LILIANA FLORES
A PIERCING WHISPER - Greater San Antonio Academy of Ballet
7. ZOE CARLEY
SEINE - DeCruz Ballet
8. TYLOR XU
TRAINS - Ballet Ballet Dance Studio
9. ANYA KAMALDEV
MYSTIC CHARM - Movements in Time
10. ARIEL LI
A SPHERE OF CONNECTION - Movements in Time
PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL
1. ZOE CHOWGRADUATION BALL - Concerto School of Music
2. BREK SANCHEZ
PAQUITA VARIATION - Beyond the Barre
3. GIANNA CATANZARO
SILVER FAIRY VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Hammond Ballet Company
4. MADELYN WU
LA FILLE MAL GARDEE - Rachel Dance Academy
5. ALINA ANDRZEJEWSKI
SLEEPING BEAUTY - SILVER FAIRY VARIATION - HDS Ballet
6. OLIVIA ZHU
SILVER FAIRY VARIATION - Movements in Time
7. IRENE ZHANG
SILVER FAIRY VARIATION - Movements in Time
8. ANGEL LIANG
VARIATION FROM PAQUITA - HDS Ballet
9. RACHEL BLANKENSHIP
BLUE BIRD VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio
10. EVELYN BARNETT
SILVER FAIRY VARIATION - Movements in Time
PRE-COMPETITIVE COM CLASSICAL
1. MIRA KAMALDEVPRINCESS FLORINE VARIATION - Movements in Time
2. AUDREY ZHENG
GISELLE - Movements in Time
PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY
1. GIANNA CATANZAROAULD LANG SYNE - Hammond Ballet Company
2. MADELYN WU
LOVELY - Rachel Dance Academy
JUNIOR INT CLASSICAL
1. TIFFANY WANGESMERALDA - J&H Dance School
2. SABRINA WENG
LA FILLE MAL GARDÉE - J&H Dance School
3. FAY CHEN GAO
DON QUIXOTE - Movements in Time
4. ELLA CAMPBELL
BLUEBIRD - Dance Center of San Antonio
5. HADLEY HAMMOND
AURORA ACT 3 - Kennedy Dance Theatre
6. BRIGHTON CAVELL
KITRI ACT I - Beyond the Barre
7. EUNICE HO
ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Texas Academy of Dance Arts
8. NATALIA BESUEGLI
AURORA THE GOODNESS OF DAWN VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio
9. SCARLETT DEAN
THE FAIRY SLEEPING BEAUTY - Dance Center of San Antonio
10. HANNAH ROBERTS
VARIATION FROM NAPOLI - Beyond the Barre
JUNIOR COM CLASSICAL
1. JULIANNE LEEGISELLE - J&H Dance School
2. CHARLOTTE LANDRUM
PAS D' ESCLAVE - Dance Center of San Antonio
3. JAIDA SOLEMAN
RAYMONDA VARIATION - Dance Center of San Antonio
4. CAMILLE DOWLING
GISELLE ACT I VARIATION - Collective Dance Artistry
5. AMY ROJAS
COPPELIA ACT 1 - DeCruz Ballet
6. LINDY HOLDERBAUGH
ESMERALDA VARIATION - Art Ballet Academy
7. SIENA PIERSON
VARIATION FROM PAQUITA - Greenwich Ballet Academy
8. ISABELLA KLEMOWITS
VARIATION FROM SATANELLA - Feijoo Ballet School
9. EMILY MEI
LE CORSAIRE - J&H Dance School
10. EVA CLAUGHTON
JARDIN ANIME VARIATION LE CORSAIRE - The Ballet Conservatory at Dance Industry
11. RALEIGH HELMER
SLEEPING BEAUTY - FAIRY VARIATION - Feijoo Ballet School
12. ELEANOR BROOKS
SILVER FAIRY - DeCruz Ballet
13. CELINA ZHAO
PAQUITA - J&H Dance School
14. ALYVIA OGASIAN
TALISMAN VARIATION - Aledo Academy of Ballet
15. EVE MENEELY
TALISMAN - Greater San Antonio Academy of Ballet
JUNIOR INT CONTEMPORARY
1. JESSICA LIUFRANKENSTEINED - HDS Ballet
2. ELLA HILL
THE AFTER YOU - Lemoine Academy of Dance
3. EMILY ZHANG
EVERGREEN - HDS Ballet
4. MORGAN CHAN
BLIND LOVE - J&H Dance School
5. TIFFANY WANG
THE STORM FEAT - J&H Dance School
6. RYLEE HABENICHT
STRANGE - Hammond Ballet Company
7. BRIGHTON CAVELL
BRIGHTER THEN GOLD - Beyond the Barre
8. FAY CHEN GAO
FREEDOMS EMBRACE - Movements in Time
9. ADLYN GAUTHREAUX
QUE SERA - Lemoine Academy of Dance
10. ZOEY PEARSON
LES GENS QUI DONTENT - Hammond Ballet Company
JUNIOR COM CONTEMPORARY
1. JACI CLENDANIELUNDER MY BREATH - The Ballet Conservatory at Dance Industry
2. CAMILLE DOWLING
SHE NEARS THE END - Collective Dance Artistry
3. JAELYNN GACHETT
TO REST - Collective Dance Artistry
4. EMERSON VENTURA
LOOKING FROM ABOVE - The Ballet Conservatory at Dance Industry
5. JULIANNE LEE
SOLO - J&H Dance School
6. LINDY HOLDERBAUGH
LUMINOUS - Art Ballet Academy
7. SIENA PIERSON
JUST LET GO - Greenwich Ballet Academy
8. SOFIA SANDOVAL-SYMRSKI
IF - MUV Dance & Fitness
9. RILYN BRADDOCK
COMES IN WAVES - Dana's Studio of Dance
10. REESE PERRY
UNDER ICE - The Ballet Conservatory at Dance Industry
11. ANGELA MU
ENLIGHTENMENT - Movements in Time
12. SOFIA REYNOSO
BIRD GIRL - JONNESHA HAWKINS-MINTER
13. KENLEY WEBSTER
THIS PLACE IS A SHELTER - Stacey's Dance Studio
14. EMMA ZHU
FEAR - J&H Dance School
15. MADELEINE MARTIN
THROUGH THE DARKNESS THERE IS LIGHT - The Ballet Conservatory at Dance Industry
SENIOR INT CLASSICAL
1. JESSICA WANGHARLEQUINADE - Atlanta Professional Dance Academy
2. OLIVIA ZHANG
VARIATION FROM GISELLE - HDS Ballet
3. ALYSSA WANG
AURORA VARIATION FROM THE SLEEPING BEAUTY - Atlanta Professional Dance Academy
4. KATE WANG
LA BAYADERE - City Ballet of Houston
5. HAILEY HUSE
GAMZATTI VARIATION - Beyond the Barre
6. LUCY FARRINGTON
SUGAR PLUM FAIRY - Encore Ballet Conservatory
7. DYLAN FLETCHER
LACORSAIRE - Beyond the Barre
8. JULIA PISANO
GISELLE PEASANT PAS - Premiere Ballet Academy
9. GABRIELLA BRANZ
PAS D' ESCLAVE - Dance Center of San Antonio
10. AMELIANA KREPELKA
PAS D'ESCLAVE VARIATION - Beyond the Barre
SENIOR COM CLASSICAL
1. SOPHIA JONESVARIATION FROM GRAND PAS CLASSIQUE - Feijoo Ballet School
2. AUBRI PARKER
VARIATION FROM PAQUITA - Pavlova Professional Coaching
3. COLTON HEATH
SOLOR VARIATION - LA BAYADERE - Feijoo Ballet School
4. SAMANTHA WRIGHT-VARGAS
SATANELLA VARIATION - Art Ballet Academy
5. ELLA RADIGAN
VARIATION FROM PAQUITA - Feijoo Ballet School
6. DIANA FISHER
GISELLE ACT 1 VARIATION - Premier Ballet Coaching
7. LEXIE HOLLINGSWORTH
GISELLE VARIATION - Premiere Ballet Academy
8. DULCIANNA JONAK
KITRI ACT II VARIATION FROM DON Q - Feijoo Ballet School
9. LUCY HE
VARIATION FROM TALISMAN - HDS Ballet
10. JULIANNA MCKELVEY
CUPID FROM DON QUIXOTE - The Ballet Conservatory at Dance Industry
11. ELLIE HARBUCK
VARIATION FROM PAQUITA - DeCruz Ballet
12. MURPHY BRAZZELL
LE CORSAIRE, MEDORA ACT 3 - DeCruz Ballet
13. WILLIAM BESSLER
GISELLE - Dance Center of San Antonio
14. CAROLINE ZAZUETA
KITRI VARIATION - Houston Academy of Dance
15. ANSLEY JACKSON
SWAN LAKE, ODILE VARIATION - DeCruz Ballet
SENIOR INT CONTEMPORARY
1. DYLAN FLETCHERFOR WHAT IT'S WORTH - Beyond the Barre
2. JESSICA WANG
NEAR LIGHT - Atlanta Professional Dance Academy
3. OLIVIA ZHANG
DO YOU HEARWHAT I HEAR? - HDS Ballet
4. HALEY CRUMLEY
SHE BELONGS TO ME - Beyond the Barre
5. VIDYA GANESH
CHANSON D'AMOUR - Movements in Time
6. HAILEY HUSE
SILVER LINING - Beyond the Barre
7. ALYSSA WANG
AFTER LIGHT - Atlanta Professional Dance Academy
8. AMELIANA KREPELKA
LAST DANCE - Beyond the Barre
9. STELLA ZHAO
UPON ARRIVAL - HDS Ballet
10. SOPHIE BARTKIEWICZ
BOTH SIDES - Beyond the Barre
SENIOR COM CONTEMPORARY
1. KENDALL MOSHAYSINKS - JONNESHA HAWKINS-MINTER
2. EMILY GILCHRIST
I AM NOT - The Ballet Conservatory at Dance Industry
3. MANUELA RENDON
AN ACCUSING FINGER - The Ballet Conservatory at Dance Industry
4. JULIANNA MCKELVEY
AYIDA - The Ballet Conservatory at Dance Industry
5. CAROLINE ZAZUETA
THE FIRST TIME - Houston Academy of Dance
6. DANIELLA ALLSBROOK
LOVE - The Ballet Conservatory at Dance Industry
7. MILEY MOHON
AMULET - The Ballet Conservatory at Dance Industry
8. AISLYN NOBLE
CELLOPHANE - JONNESHA HAWKINS-MINTER
9. SOPHIA JONES
BANG BANG - Feijoo Ballet School
10. AUBRI PARKER
INTROSPECTION - Pavlova Professional Coaching
11. NICOLE LARSON
ATTRITION - DeCruz Ballet
12. ALEX EL-TAYSSOUN
AS THE WORLD CAVES IN - Houston Academy of Dance
13. KAYLIA AKINTAYO
RELEASE - JONNESHA HAWKINS-MINTER
14. ESTELLE SCHULER
BASKING IN A SEA OF MEMORIES - Houston Academy of Dance
15. BEN WHEELESS
BABY BABY - JONNESHA HAWKINS-MINTER
SENIOR COMPETITIVE PDD
1. LA ESMERALDA PAS DE DEUXColton Heath, Sophia Jones - Feijoo Ballet School
2. LA BAYADERE
Aubri Parker, Jackson Bayhi - Pavlova Professional Coaching
PRIMARY COMPETITIVE DUO/TRIO
1. DANCE OF THE CHERRIESEmilie Hartmeyer, Victoria Talarico - Aledo Academy of Ballet
2. BURN
Emma Allison, Zoe Carley - DeCruz Ballet
3. PIZZICATO
Melody Tang, Mingfei Lao - Movements in Time
PRIMARY INTERMEDIATE DUO/TRIO
1. A BLESSINGAddison Guerra, Claire Bradford, Lexington Rankin - Houston Academy of Dance
2. TAKE FLIGHT
Emma Cervera, Evelyn Propes - Greater San Antonio Academy of Ballet
3. DUET FROM LA FILLE MAL GARDEE
Gracelyn Guillory, Phoebe Kessenich - Lemoine Academy of Dance
4. PIZZICATO
Ellie Peterman, Vivienne Breaud - Lemoine Academy of Dance
PRE-COMPETITIVE INTERMEDIATE DUO/TRIO
1. OCEAN AND PEARLSEvelyn Barnett, Irene Zhang - Movements in Time
2. WRIGGLE
Brek Sanchez, Kairi Henderson - Beyond the Barre
JUNIOR COMPETITIVE DUO/TRIO
1. FORREST SWORDSCharlotte Landrum, Joaquin Marsh - Dance Center of San Antonio
2. FLOWER GIRLS
Camille Dowling, Jaelynn Gachett - Collective Dance Artistry
3. OTHERSIDE
Emily Mei, Tiffany Wang - J&H Dance School
4. OCEAN AND THE PEARLS
Daniela Quiroga, Jaida Soleman - Dance Center of San Antonio
5. FRAGMENTS
Amy Rojas, Eleanor Brooks - DeCruz Ballet
JUNIOR INTERMEDIATE DUO/TRIO
1. SWEET AND SOURKaylee Han, Sabrina Weng - J&H Dance School
SENIOR COMPETITIVE DUO/TRIO
1. GOLDEN HOURAislyn Noble, Ben Wheeless - JONNESHA HAWKINS-MINTER
2. OASIS
Elaine Chen, Karen Wang - HDS Ballet
3. PIZZICATO
Lindy Holderbaugh, Samantha Wright-Vargas - Art Ballet Academy
4. SILLAGE
Ansley Jackson, Nicole Larson - DeCruz Ballet
5. TREK
Alexandra Wong, Ana Lucia Arrow, Callista Shupe - Houston Academy of Dance
SENIOR INTERMEDIATE DUO/TRIO
1. CAN'T STOPHailey Huse, Haley Crumley - Beyond the Barre
2. RUSSIAN DANCE FROM SWAN LAKE
Alyssa Wang, Crystal Wang, Jessica Wang - Atlanta Professional Dance Academy
PRIMARY INT ENSEMBLE
1. Enchanting - J&H Dance School2. Peking Opera - J&H Dance School
3. Overtaken - J&H Dance School
4. ON OUR WAY - HDS Ballet
5. Rock Your Soul - Greater San Antonio Academy of Ballet
PRIMARY COM ENSEMBLE
1. Chants Of Spring Rain - Movements in Time2. Coppelia Friends - Greater San Antonio Academy of Ballet
3. The Rapture - Greater San Antonio Academy of Ballet
PRE-COMPETITIVE INT ENSEMBLE
1. Dream of Han Dynasty - J&H Dance School2. Peace Be Still - J&H Dance School
JUNIOR INT ENSEMBLE
1. Carmina Burana - J&H Dance School2. REFUGE - HDS Ballet
3. Put On Your Sunday Clothes - Texas Academy of Dance Arts
JUNIOR COM ENSEMBLE
1. Until You Make It - Collective Dance Artistry2. Please Don't Go - Collective Dance Artistry
3. The Legend Of Blue Sea - Movements in Time
4. Pale Blue Dot - Collective Dance Artistry
5. Gamzatti's Friends - J&H Dance School
SENIOR INT ENSEMBLE
1. Boba - Beyond the Barre2. Till the End of Time - Beyond the Barre
SENIOR COM ENSEMBLE
1. The Leftovers - The Ballet Conservatory at Dance Industry2. Dumbing Down of Love - JONNESHA HAWKINS-MINTER
3. Transposed - DeCruz Ballet
4. STRAYING FROM THE FLOCK - HDS Ballet
5. The River Flows From Within - Houston Academy of Dance