Universal Ballet Competition

Results for Atlanta, GA Sold Out

Additional Awards

Legacy Award
Remie Madeleine Goins

Aspire Award
Marissa Mattingly

Rising Star Award
Taylor Andre

SENIOR PDD TOP 3

1. SARAJEVO
Andrew Benson, Katherine Lane - Campaneria Ballet School

2. LA FILLE MAL GARDEE
Carrington Moser, Colin Moser - Orlando Molina Ballet Training Center

3. FLAMES OF PARIS
Aubree Lavergne, Christopher Landreneau - Hammond Ballet Company

JUNIOR PDD TOP 2

1. DON QUIXOTE PAS DE DEUX
Kaden Pfister, Katya Shkurigin - Queen City Ballet

2. DON QUIXOTE
April Hattori, Joshua Nunamaker - Orlando Molina Ballet Training Center

COMPETITIVE DUO/TRIO – TOP 5

1. LE CORSAIRE PAS DE TROIS
Julia Shugart, Marissa Mattingly, Morgan Davis - All American Dance Factory, Inc.

2. SARAJEVO
Andrew Benson, Katherine Lane - Campaneria Ballet School

3. LA FILLE MAL GARDEE
Carrington Moser, Colin Moser - Orlando Molina Ballet Training Center

3. NAIADE ET LE PECHEUR
Colin Moser, Joseph Dlearo, Joshua Nunamaker - Orlando Molina Ballet Training Center

5. JOINED IN OPPOSITION
Caleb Wire, Tristan Barron - Sugarloaf Performing Arts

INTERMEDIATE DUO/TRIO – TOP 3

1. THE DREAM
Drew Correro, Robin Correro - The Academy at Andalusia Ballet

2. I DON'T REMEMBER ME
Irene Lee, Lily Postle, Madison Musselman - Precision Ballet Company

3. MOONLIGHT
Iris Chen, Rainy Chen, Ruoning Zhao - MorningStar Dance Academy of Atlanta

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL TOP 15

1. ADELINE FLETCHER
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

2. AVA RAMIREZ
LA FILLE MAL GARDEE - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

3. YUNXIN LIN
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. MADISON JONAS-SUMMERALL
SWANHILDA VARIATION - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

5. ELIZABETH-GRAY RIVERS
PRINCESS FLORINE VARIATION - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

6. DIEGO RIVERA-MIESES
BASILIO 3RD ACT - Alius Dance School

7. SCARLETT LIU
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

8. MIA BAUMGARTNER
FAIRY VAR FROM THE SLEEPING BEAUTY - The Academy at Andalusia Ballet

9. VIVIAN LIU
FAIRY DOLL - MorningStar Dance Academy of Atlanta

10. ELLA LIU
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

11. NICOLE LEE
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

12. ELLIS HUGGINS
VARIATION FROM PAQUITA - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

12. MOLLY KRAUS
GRADUATION BALL - Alabama Dance Academy

14. NOAH STEVENS
CAVALIER - Alius Dance School

15. GRACE DOUGHERTY
LA FILLE MAL GARDEE - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

PRE-COMPETITIVE COM CLASSICAL TOP 5

1. TAYLOR ANDRE
THREE ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - All American Dance Factory, Inc.

2. SUNNY BENZIGER
FAIRY DOLL - Schramel Conservatory of Dance

3. BELLA JONES
BLUE BIRD VARIATION - Carolina Dance Capital

4. GEORGIA EASTON
VARIATION FROM TALISMAN - Miami Dance Collective

5. ISABEL FLORES
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Hammond Ballet Company

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY TOP 5

1. RUBY PURVIS
PRETERNATURAL - Precision Ballet Company

2. ADELINE FLETCHER
MOONLIGHT - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

3. AVA RAMIREZ
VOYAGEUR DANS LE TEMPS - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education

4. KATIE HAIGH
RESILIENCE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

5. MOLLY KRAUS
WAKE UP WORLD - Alabama Dance Academy

PRE-COMPETITIVE COM CONTEMPORARY TOP 5

1. BELLA JONES
SEARCHING - Carolina Dance Capital

2. TAYLOR ANDRE
PORTRAIT - All American Dance Factory, Inc.

3. GEORGIA EASTON
SPIEGEL I'M SPIEGEL - Miami Dance Collective

4. SUNNY BENZIGER
RAPTOR - Schramel Conservatory of Dance

5. CAROLINA GARCIA
HIDE AND SEEK - Miami Dance Collective

JUNIOR INT CLASSICAL TOP 15

1. JULIE JOYNER
PRINCESS FLORINE - international City school of ballet

2. COLETTE TRAVERS
VARIATION FROM COPPELIA - international City school of ballet

3. MADELINE HALKOS
THE SLEEPING BEAUTY - Ballet by Day

4. HELEN HONG
LA ESMERALDA - personal account

5. AMELIA CASSIDY
FAIRY VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

6. EMILY ZHAO
LA ESMERALDA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

7. CHELSEA MARRIOTT
AURORA VARIATION ACT 3 - Rogerson Elite Classical Training

8. ISABELLE CORONA
TALISMAN VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

9. ANNA OWEN
LILAC FAIRY - Ballet by Day

10. MADDIE ROBERTS
VARIATION FROM ESMERALDA - Alabama Dance Academy

11. MEGAN LEE
ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

12. SOPHIE KHANMAMEDOV
PHARAOH'S DAUGHTER - MorningStar Dance Academy of Atlanta

13. HALEY GRACE KRAUS
BLUEBIRD FROM SLEEPING BEAUTY - Alabama Dance Academy

13. ERIN LI
KITRI VARIATION - MorningStar Dance Academy of Atlanta

15. LILLY DUPONT
PEASANT PAS VARIATION - Alabama Dance Academy

JUNIOR COM CLASSICAL TOP 15

1. REMIE MADELEINE GOINS
VARIATION FROM PAQUITA - international City school of ballet

2. MACY RICHTER
FAIRY DOLL VARIATION - international City school of ballet

3. MARISSA MATTINGLY
VARIATION FROM LA ESMERALDA - All American Dance Factory, Inc.

4. CHLOE HANN
VARIATION FROM TALISMAN - international City school of ballet

5. AVA SO-WOON HINTON
LA ESMERALDA VARIATION - Atlanta Professional Dance academy

6. KATIE CERNY
GULNARA VARIATION - Campaneria Ballet School

7. APRIL HATTORI
VARIATION FROM COPPELIA ACT I - Orlando Molina Ballet Training Center

8. EMMA CILKE
BRIDESMAID VARIATION FROM DON QUIXOTE - Prima Ballet New Mexico

9. MADISON TABERHAM
THE TALISMAN VARIATION - Orlando Metropolitan Ballet Academy

10. KADEN PFISTER
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Queen City Ballet

11. SYDNEY UPCHURCH
PAS D' ESCLAVE - Campaneria Ballet School

12. KATYA SHKURIGIN
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Queen City Ballet

13. ANDREW WANG
SANTANELLA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

14. LILY MORAN
AURORA ACT III VARIATION - Ballet Institute of Atlanta

15. ANNABELLE MACK
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Hammond Ballet Company

JUNIOR INT CONTEMPORARY TOP 15

1. JULIE JOYNER
MURMUROUS - international City school of ballet

2. LILY POSTLE
SHE LINGERS ALONE - Precision Ballet Company

3. EMILY ZHAO
RED DIAPASON - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. CALLIE LEINBACH
CELLOPHANE - Campaneria Ballet School

5. MADDIE ROBERTS
SHE USED TO BE MINE - Alabama Dance Academy

6. IRENE LEE
WHISPERED CREATION - Precision Ballet Company

7. EMMA NAGY
DAYLIGHT - Independent

8. LILLY DUPONT
OUR TIME WILL COME - Alabama Dance Academy

9. MARY BATCHELOR
DEAR FEAR - Alabama Dance Academy

10. AMELIA CASSIDY
RESTORED - Sugarloaf Performing Arts

11. ARIEL ROSS
TRIBAL - Sugarloaf Performing Arts

12. OLIVIA COWSERT
STREAM OF CONSIOUSNESS - Alabama Dance Academy

13. HANNAH MAYFIELD
GRAVEN IMAGE - Carolina Dance Capital

14. QUINCY SOERGEL HARRIS
WITHDRAWAL - Atlanta Academy of Ballet and Dance

14. SOPHIA THOMAS
ON MY BONES - Alabama Dance Academy

JUNIOR COM CONTEMPORARY TOP 15

1. REMIE MADELEINE GOINS
BODY LANGUAGE - international City school of ballet

2. MARISSA MATTINGLY
THE COLD SONG - All American Dance Factory, Inc.

3. KATIE CERNY
RUNAWAY - Campaneria Ballet School

4. APRIL HATTORI
BITTER EARTH - Orlando Molina Ballet Training Center

5. SOPHIA SPATARO
REFLECTIONS - All American Dance Factory, Inc.

6. EMMA CILKE
MOVEMENT ONE - Prima Ballet New Mexico

7. SOFIA FERRAZ
VIEWPOINTS - Miami Dance Collective

8. SYDNEY UPCHURCH
SO CLOSE - Campaneria Ballet School

9. LILY MORAN
MODULATION - Ballet Institute of Atlanta

10. RYAN MCNEIL
FRAGMENTS - All American Dance Factory, Inc.

11. HOLLY STONE
A MOMENT I WILL NOT FORGET - Sugarloaf Performing Arts

12. MACY RICHTER
CONSTELLATION - international City school of ballet

13. SIERRA VARN
THE NIGHTS - Ballet Institute of Atlanta

14. ANNABELLE MACK
ON THE CUSP - Hammond Ballet Company

15. CHLOE HANN
MINIMAL PRELUDE - international City school of ballet

SENIOR INT CLASSICAL TOP 10

1. TINA LIN
COPPELIA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

2. JASMINE CHEN
COPPELIA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. ERIN WARREN
GAMZATTI VARIATION - Alabama Dance Academy

4. ABBY WILLIAMSON
SWAN LAKE - Ballet by Day

5. HOPE ABERNATHY
LE CORSAIRE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

6. ISABELA MIQUELI
PEASANT PAS VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

7. MEGAN MILES
LAURENCIA - Alabama Dance Academy

8. MYA ALDRIDGE
GAMZATTI VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

9. KYLEE HARRELL
PAQUITA - Elizabeth Harrell

10. LINDSEY PERRY
ODALESQUE VARIATION - Alabama Dance Academy

SENIOR COM CLASSICAL TOP 15

1. JULIA SHUGART
VARIATION FROM PAQUITA - All American Dance Factory, Inc.

1. FAITH BLOOMSTRAN
GRAND PAS CLASSIQUE - international City school of ballet

3. KATHERINE LANE
WALPURGIS NACHT - Campaneria Ballet School

4. ERIN O'KEEFE
NIKYA DEATH - international City school of ballet

5. MORGAN DAVIS
KITRI VARIATION ACT 1 - All American Dance Factory, Inc.

6. AUBREE LAVERGNE
PAS D'ESCLAVE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Hammond Ballet Company

7. CARRINGTON MOSER
HARLEQUINADE - Orlando Molina Ballet Training Center

8. JOSHUA NUNAMAKER
DON QUIXOTE - Orlando Molina Ballet Training Center

9. HANNAH ZUO
VARIATION FROM TALISMAN - international City school of ballet

10. COLIN MOSER
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Orlando Molina Ballet Training Center

11. RYLIE PARKER
DIANE & ACTEON - Campaneria Ballet School

12. JOSEPH DLEARO
COPPELIA VARIATION - Orlando Molina Ballet Training Center

13. MATHILDA INMAN
BRIDESMAID VARIATION - Queen City Ballet

14. KAYLA FRENCH
PAS DE TROIS - Motion 41 Dance Studio

15. SASHA SHKURIGIN
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Queen City Ballet

SENIOR INT CONTEMPORARY TOP 10

1. MYA ALDRIDGE
WATCHING YOU FAKE A SMILE - Sugarloaf Performing Arts

2. TINA LIN
INFLUENTIAL - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. MADISON MUSSELMAN
CONSUMPTION - Precision Ballet Company

4. HANNAH HARDIN
SUMMER DAYS - Alabama Dance Academy

5. HANNAH COCHRANE
LET ME IN - Alabama Dance Academy

6. ERIN WARREN
CALCULATED INTENTIONS - Alabama Dance Academy

7. OLIVIA HEYWOOD
LEAST FAVORITE LIFE - Alabama Dance Academy

7. HOPE ABERNATHY
HURRICANE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

9. JASMINE CHEN
FRIZZANTE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

10. ISABELA MIQUELI
IN THE BEGINNING - Sugarloaf Performing Arts

SENIOR COM CONTEMPORARY TOP 15

1. FAITH BLOOMSTRAN
FALLEN ANGEL - international City school of ballet

2. JULIA SHUGART
WHIRLING WINDS - All American Dance Factory, Inc.

3. EMMA DANON
URGE - Miami Dance Collective

4. KAYLA FRENCH
NEXT TO YOU - Motion 41 Dance Studio

5. RYLIE PARKER
NO SOUND - Campaneria Ballet School

6. AUBREE LAVERGNE
STAY - Hammond Ballet Company

7. AVA HAGER
SCHINDLER'S LIST - Sugarloaf Performing Arts

8. MORGAN DAVIS
MIDNIGHT - All American Dance Factory, Inc.

9. JOSEPH DLEARO
DIVULGE - Orlando Molina Ballet Training Center

10. ERIN O'KEEFE
RIVER OF UNMINDFULNESS - international City school of ballet

11. CARRINGTON MOSER
EVANESCENT - Orlando Molina Ballet Training Center

12. SARA ANDREWS
DUSK - All American Dance Factory, Inc.

13. KATELYN SAGER
YOU - Orlando Molina Ballet Training Center

14. PEYTON MOORE
CRAZY - Ballet Institute of Atlanta

15. MEGAN CASSIDY
THE JOURNEY - The Art of Technique

COMPETITIVE PDD TOP 5

1. SARAJEVO
Andrew Benson, Katherine Lane - Campaneria Ballet School

2. LA FILLE MAL GARDEE
Carrington Moser, Colin Moser - Orlando Molina Ballet Training Center

3. FLAMES OF PARIS
Aubree Lavergne, Christopher Landreneau - Hammond Ballet Company

4. DON QUIXOTE PAS DE DEUX
Kaden Pfister, Katya Shkurigin - Queen City Ballet

5. DON QUIXOTE
April Hattori, Joshua Nunamaker - Orlando Molina Ballet Training Center

COMPETITIVE DUO/TRIO TOP 5

1. LE CORSAIRE PAS DE TROIS
Julia Shugart, Marissa Mattingly, Morgan Davis - All American Dance Factory, Inc.

2. NAIADE ET LE PECHEUR
Colin Moser, Joseph Dlearo, Joshua Nunamaker - Orlando Molina Ballet Training Center

3. JOINED IN OPPOSITION
Caleb Wire, Tristan Barron - Sugarloaf Performing Arts

4. MOMENT BY MOMENT
Ava Hager, Courtney Johnson - Sugarloaf Performing Arts

5. NIGHT SEARCH
Georgia Easton, Valeria Bickford - Miami Dance Collective

INTERMEDIATE DUO/TRIO TOP 5

1. THE DREAM
Drew Correro, Robin Correro - The Academy at Andalusia Ballet

2. I DON'T REMEMBER ME
Irene Lee, Lily Postle, Madison Musselman - Precision Ballet Company

3. MOONLIGHT
Iris Chen, Rainy Chen, Ruoning Zhao - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. LEGIONS
Emily Grace Florio, Stella Donnelly - Alabama Dance Academy

PRE-COMPETITIVE INT ENSEMBLE TOP 2

1. First Light - Atlanta Academy of Ballet and Dance
2. Cursum Perficio - Alabama Dance Academy

JUNIOR INT ENSEMBLE TOP 3

1. State of Mind - Alabama Dance Academy
2. Welcome to the Jungle - Atlanta Academy of Ballet and Dance
3. The Path - Alabama Dance Academy

JUNIOR COM ENSEMBLE TOP 3

1. The Architect - international City school of ballet
2. AETHER - international City school of ballet
3. The Maze - Ballet Institute of Atlanta

SENIOR INT ENSEMBLE TOP 4

1. Calligraphy - Atlanta Professional Dance Academy
2. Collision - Carolina Dance Capital
2. Requiem - Carolina Dance Capital
4. Start a War - Alabama Dance Academy

SENIOR COM ENSEMBLE TOP 3

1. Infinitum - All American Dance Factory, Inc.
2. Images - All American Dance Factory, Inc.
3. Those Who Rush Across the Sea - The Academy at Andalusia Ballet

Additional Awards

Legacy Award
Remie Madeleine Goins

Aspire Award
Marissa Mattingly

Rising Star Award
Taylor Andre