Universal Ballet Competition

Results for Atlanta, GA

Additional Awards

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL TOP 10

1. OLIVIA MCBAIN
VARIATION FROM DON QUIXOTE ACT 3 - North Atlanta Dance Academy

2. TEGAN SMITH
CUPID VARIATION FROM DON QUIXOTE - North Atlanta Dance Academy

3. JAYLA ANDERSON
VARIATION OF PAQUITA - Art of Technique

4. ERIN LI
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

5. KAYLI COPELAND
LA ESMERALDA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

6. MEGAN LEE
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

7. LORALEI FERGUSON
FAIRY DOLL - Atlanta Academy of Ballet and Dance

8. SOPHIE WANG
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

9. RAINY CHEN
LA ESMERALDA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

10. EMILY ZHAO
LA ESMERALDA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

PRE-COMPETITIVE COM CLASSICAL TOP 10

1. MADELINE KURZ
KITRI ACT III - Alabama Dance Academy

2. SUNNY BENZIGER
COPPELIA - Schramel Conservatory of Dance

3. ELLA KOLPAKOV
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. ERIC POOR
CHINESE FROM THE NUTCRACKER - Art of Technique

5. MADELINE HILL
TORERO - All American Dance Factory, Inc.

6. NICOLE LIU
GISELLE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

7. TAYLOR ANDRE
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - All American Dance Factory, Inc.

8. TAITUM CALLAHAN
SWAN LAKE PAS DE TROIS - Atlanta Academy of Ballet and Dance

9. CHLOE HAN
TALISMAN - MorningStar Dance Academy of Atlanta

10. ZARA WANG
LA ESMERALDA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY TOP 3

1. JAYLA ANDERSON
GO THE DISTANCE - Art of Technique

2. AVA SLOCUM
NOTHING BUT THE WATER - Alabama Dance Academy

3. LORALEI FERGUSON
IN MY ARMS - Atlanta Academy of Ballet and Dance

PRE-COMPETITIVE COM CONTEMPORARY TOP 5

1. ERIC POOR
PURE IMAGINATION - Art of Technique

2. ELLA KOLPAKOV
ESCAPADE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. MADELINE HILL
LOST SONG - All American Dance Factory, Inc.

4. SUNNY BENZIGER
RESURRECTION - Schramel Conservatory of Dance

5. MADELINE KURZ
AMBER RUN - Alabama Dance Academy

JUNIOR INT CLASSICAL TOP 15

1. OLIVIA TWEEDY
KITRI VARIATION - international City school of ballet

2. ABIGAYLE WRIGHT
VARIATION FROM PAQUITA - international City school of ballet

3. ASHLEY MARLIN
FLAMES OF PARIS - Atlanta Academy of Ballet and Dance

4. KAELA REDMAN
SWAN LAKE PAS DE TROIS VARIATION - Carolina Dance Conservatory

5. NANCY GLASSCOCK
CUPID VARIATION - En Pointe School of Dance

6. CLAIRE WHITE
LA FILLE MAL GARDEE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

7. CAROLINE MUTTER
PAQUITA - Atlanta Academy of Ballet and Dance

8. CHRISTINE CHENG
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

9. KENNEDY WILSON
KITRI - Atlanta Academy of Ballet and Dance

10. AMELIA CASSIDY
SWANHILDA VARIATION, COPPELIA - Sugarloaf Performing Arts

11. HOPE ABERNATHY
LA FILLE MAL GARDEE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

12. ABI WALTERS
DON Q BRIDESMAID - Atlanta Academy of Ballet and Dance

13. ANNA LACHAPELLE
WALSPURGIS NACHT - Southern Performing Arts Academy

14. ARI CALDAS
ARI CALDAS - New Dimensions Dance Company

15. ASHLYN COLLETT
SWAN LAKE PAS DE TROIS - Alabama Dance Academy

JUNIOR COM CLASSICAL TOP 15

1. FAITH BLOOMSTRAN
VARIATION FROM RAYMONDA - international City school of ballet

2. JULIA SHUGART
AURORA VARIATION ACT 3 FROM THE SLEEPING BEAUTY - All American Dance Factory, Inc.

3. SARAH BETH WRISTON
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - The Academy at Andalusia Ballet

4. REMIE GOINS
MEDORA VARIATION FROM LE CORSAIRE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

5. LUCY PUDNER
THE SLEEPING BEAUTY, AURORA VARIATION ACT III - Variations Dance Studio

6. ANNA SLADE
VARIATION FROM COPPELIA - international City school of ballet

7. CHARLOTTE JUNGE
COPPELIA, SWANHILDA VARIATION - The Dallas Conservatory

8. EMILY ANNE MORGAN
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - The Academy at Andalusia Ballet

9. MARLENA UMLAND
VARIATION FROM PAQUITA - Academy of International Ballet

10. MARJA MILLER
GAMZATTI VARIATION - Carolina Dance Conservatory

11. ABIGAIL DEVOE
VARIATION FROM GISELLE - Academy of International Ballet

12. PAIGE LANDRENEAU
VARIATION FROM PAQUITA - The Academy at Andalusia Ballet

13. HANNAH ZUO
LA FILLE MAR GARDEE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

14. OLIVIA WANG
RAYMONDA - Alabama Dance Academy

15. CHLOE MULLER
HARLEQUINADE - Academy of International Ballet

JUNIOR INT CONTEMPORARY TOP 10

1. OLIVIA TWEEDY
MUTED LOVE - international City school of ballet

2. ABIGAYLE WRIGHT
THE QUALITY OF MERCY - international City school of ballet

3. KENNEDY WILSON
MIMI'S MESSAGE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

4. ANNA LACHAPELLE
THE SELF VOYAGE - Southern Performing Arts Academy

5. CLAIRE WHITE
TAKE FLIGHT - Atlanta Academy of Ballet and Dance

6. NIKOLAS KORCZ
SESSION - Alabama Dance Academy

7. ASHLYN COLLETT
YOU WILL BE MY AIN TRUE LOVE - Alabama Dance Academy

8. CHLOE RUFFIN
AMAZING GRACE - Art of Technique

9. EVIE BINDER
WINTER - Alabama Dance Academy

10. MEGAN MILES
HEAVY HEART - Alabama Dance Academy

JUNIOR COM CONTEMPORARY TOP 15

1. FAITH BLOOMSTRAN
GRAVITROPISM - international City school of ballet

2. ANNA SLADE
FORGOTTEN MEMORIES - international City school of ballet

3. JULIA SHUGART
DEPARTURE - All American Dance Factory, Inc.

4. REMIE GOINS
WITH A SPARROW - MorningStar Dance Academy of Atlanta

5. HAILEY MILLS
SORROW - All American Dance Factory, Inc.

6. DABRIA AGUILAR
A SPARROW ALIGHTED - Dance Conservatory of Charleston

7. LUKE HENDLEY
DISSOLVING SOUL FRAGMENTS - Columbia City Jazz

8. OLIVIA WANG
ANGELA'S ASHES - Alabama Dance Academy

9. CHARLOTTE JUNGE
INVICTA - The Dallas Conservatory

10. GABRIELLE PURCELL
HOLDING ON - All American Dance Factory, Inc.

11. MARLENA UMLAND
JE L'AIME - Academy of International Ballet

12. SAMANTHA HALKER
AFTER - Art of Technique

13. MADDIE ROBERTS
SHE USED TO BE MINE - Alabama Dance Academy

14. GRACIE JEAN JOINER
SUSPICION - Atlanta Academy of Ballet and Dance

15. KYLIE EDWARDS
LIGHT - Columbia City Jazz

SENIOR INT CLASSICAL TOP 3

1. KATHERINE KUCKHOFF
SUGAR PLUM - Atlanta Academy of Ballet and Dance

2. ROSE SEBAUGH
RAYMONDA - Atlanta Academy of Ballet and Dance

3. CAROLINE HOLT
PEASANT PAS VARIATION - Alabama Dance Academy

SENIOR COM CLASSICAL TOP 15

1. ELLIE WONG
VARIATION FROM SWAN LAKE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

2. ABIGAIL PAN
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. KAELI WARE
AURORA VARIATION - Art of Technique

4. JADA BOURGEOIS
GISELLE ACT 1 - Sugarloaf Performing Arts

5. KATHRYN STUEHMER
VARIATION FROM COPPELIA - Ballet West Academy

6. CHLOE KUKA
GISELLE VARIATION - All American Dance Factory, Inc.

7. HALEY MARIE WINEGARDEN
KITRI'S DREAM VARIATION ACT II - Alabama Dance Academy

8. ALEX TILSON
ACTEON VARIATION FROM DIANA & ACTEON - All American Dance Factory, Inc.

9. SARAH SHAW
AURORA VARIATION - Independent (Sarah Shaw)

10. ANGELA ZHANG
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

11. SABRINA MACK
COPPELIA VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

12. CHRISTINA LUO
KITRI VARIATION FROM DON QUIXOTE - MorningStar Dance Academy of Atlanta

13. BAILEY SMITH
VARIATION FROM RAYMONDA - Alabama Dance Academy

14. LYDIA MORRIS
KITRI VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

15. BROOKE BURGESS
TALISMAN VARIATION - Sugarloaf Performing Arts

SENIOR INT CONTEMPORARY TOP 2

1. KATHERINE KUCKHOFF
NOISE - Atlanta Academy of Ballet and Dance

2. ROSE SEBAUGH
MISHIMA - Atlanta Academy of Ballet and Dance

SENIOR COM CONTEMPORARY TOP 15

1. KAELI WARE
TBD - Art of Technique

2. CHLOE KUKA
UNFOLD - All American Dance Factory, Inc.

3. ABIGAIL PAN
STORYTELLER - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. ALEX TILSON
NEAR LIGHT - All American Dance Factory, Inc.

5. BRANDI BOETTO
RAVENS LAMENT - New Dimensions Dance Company

6. CHRISTINA LUO
SET-MIND-SET - MorningStar Dance Academy of Atlanta

7. BAILEY SMITH
CINEMA PARADISO - Alabama Dance Academy

8. ELLIE WONG
BREAKING AWAY - MorningStar Dance Academy of Atlanta

9. KATHRYN STUEHMER
FEAR TAKES US - Ballet West Academy

10. CASSIE LOWE
PATHWAY TO LIGHT - New Dimensions Dance Company

11. CELINAH UMARAY
NEAR LIGHT - New Dimensions Dance Company

12. JADA BOURGEOIS
KEYFRAME - Sugarloaf Performing Arts

13. BROOKE BURGESS
SKIES LIMITS - Sugarloaf Performing Arts

14. KATHERINE WASIELE
NUMERARE - Sugarloaf Performing Arts

15. SABRINA MACK
ELIXIR - Sugarloaf Performing Arts

COMPETITIVE PDD TOP 5

1. LE CORSAIRE PAS DE DEUX
Edward Gonzalez, Sarah Shaw - Independent (Sarah Shaw)

COMPETITIVE DUO/TRIO TOP 5

1. NYMPH VARIATION FROM WALPURGIS NIGHT
Brooke McCarthy, Marlena Umland, Sienna Truskett - Academy of International Ballet

2. STAND BY ME
Kylie Edwards, Savannah Manning, Tristin Edsel - Columbia City Jazz

3. THE NUTCRACKER
Elizabeth Feng, Nicole Liu, Zara Wang - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. TRIO
Abigail DeVoe, Chloe Muller, Marlena Umland - Academy of International Ballet

5. INTERTWINED
Tori Edsel, Tristin Edsel - Columbia City Jazz

INTERMEDIATE DUO/TRIO TOP 5

1. MEDICINE
Caroline Holt, Grace Anne Erwin - Alabama Dance Academy

2. LA FILLE MAR GARDEE
Bonnie Yang, Iris Chen - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. STARS AND STRIPES
Emily Zhao, Sophie Wang, Stephanie Sun - MorningStar Dance Academy of Atlanta

4. NOBODY
Hannah Hardin, Lindsey Perry, Olivia Heywood - Alabama Dance Academy

5. PAQUITA
Erin Ding, Kayli Copeland - MorningStar Dance Academy of Atlanta

PRE-COMPETITIVE INT ENSEMBLE TOP 1

1. Seven Years - Alabama Dance Academy

JUNIOR INT ENSEMBLE TOP 2

1. Mic Check - Alabama Dance Academy
2. Veins - Alabama Dance Academy

JUNIOR COM ENSEMBLE TOP 4

1. Senses - All American Dance Factory, Inc.
2. Snowing - The Academy at Andalusia Ballet
3. Coppelia Friends - Atlanta Academy of Ballet and Dance
4. Who Cares? - Ballet Conservatoire XIV

SENIOR INT ENSEMBLE TOP 1

1. Hush - Alabama Dance Academy

Additional Awards