Results for Atlanta, GA
Additional Awards
UBC Legacy Award WinnerFaith Bloomstran
UBC Aspire Award WinnerJulie Joyner
Rising Star AwardLayla Mondigo
So Danca Star Ambassador AwardTaylor Andre
Best Choreography AwardPengyu Chen "Transform"
Outstanding Classical CoachOrlando Molina
Outstanding Contemporary CoachJulio Montana and Giselle Durand
Overall High Scoring EnsembleInternational City School of Ballet "Kinetic"
PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL
1. YUNXIN LINVARIATION FROM PAQUITA #9 - MorningStar Dance Academy of Atlanta
2. DAPHNE HORVAT
SILVER FAIRY - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
3. ELIZABETH-GRAY RIVERS
PRINCESS FLORINE VARIATION - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
4. ATTICUS CHEN
DOLL VARIATION - Secrets of Classical Ballet Academy
5. AMY LIU
VARIATION FROM LA CORSAIRE - MorningStar Dance Academy of Atlanta
6. LILLIAN SEARS
PAQUITA VARIATION - GAC School of Ballet
7. JASMIN SHENG
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta
8. ELLA LIU
SWANHILDA COPPELIA - MorningStar Dance Academy of Atlanta
9. VIVIAN LIU
LA FILLE MAL GARDEE VARIATION - MorningStar Dance Academy of Atlanta
10. SCARLETT LIU
VARIATION FROM PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta
PRE-COMPETITIVE COM CLASSICAL
1. EVELYN YANGSWANHILDA COPPELIA - MorningStar Dance Academy of Atlanta
2. SUNNY BENZIGER
FAIRY DOLL - South Mississippi Ballet Theatre
3. LILLIANA KETCHMAN
LA FILLE MAL GARDEE - Campaneria Ballet School
4. AVA RAMIREZ
HARLEQUINADE - Columbia Conservatory of Dance, Inc
5. SACHI OZA
FAIRY DOLL VARIATION - Renner Ballet Academy
6. EVA JIMMERSON
VARIATION FROM DON QUIXOTE - Renner Ballet Academy
7. MOLLY KRAUS
GRADUATION BALL - Alabama Dance Academy
8. AUDRINA CARR
CUPID - Art of Technique
9. MARLIE SMEAD
CUPID DON Q - Campaneria Ballet School
10. KENNEDY THOMPSON
CARMEN - Art of Technique
PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY
1. YUNXIN LINCHEEKY DEVIL - MorningStar Dance Academy of Atlanta
2. ALIYA MONTGOMERY
NOWHERE TO BE FOUND - Precision Ballet Company
3. SCARLETT LIU
A CLEAR PATH - MorningStar Dance Academy of Atlanta
4. ELIZABETH-GRAY RIVERS
HOME - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
5. JASMINE BUSH
TITANIUM - Alabama Dance Academy
6. PIERCE BEVANS
TORN - Atlanta Academy of Ballet and Dance
7. EMMALINE SLOAN
DOS GARDENIAS - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
8. EMMA NGUYEN
LIGHTNING CRASHES - Precision Ballet Company
9. DAPHNE HORVAT
LA PETITE ARAIGNEE AFFAMEE - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
10. MIA CHAMBERLAIN
JOURNEY - Atlanta Academy of Ballet and Dance
PRE-COMPETITIVE COM CONTEMPORARY
1. LILLIANA KETCHMANBLACK WIDOW - Campaneria Ballet School
2. EVELYN YANG
TRANSFORM - MorningStar Dance Academy of Atlanta
3. SUNNY BENZIGER
RAPTOR - South Mississippi Ballet Theatre
4. AUDRINA CARR
THE LAST BIRD - Art of Technique
5. AVA RAMIREZ
THE PERILOUS TRAIL - Columbia Conservatory of Dance, Inc
6. EVA JIMMERSON
THE SWAN - Renner Ballet Academy
7. MOLLY KRAUS
WAKE UP WORLD - Alabama Dance Academy
8. SACHI OZA
SUN - Renner Ballet Academy
8. KENNEDY THOMPSON
TO WHERE YOU ARE - Art of Technique
10. MARLIE SMEAD
BACK TO THE DUST - Campaneria Ballet School
JUNIOR INT CLASSICAL
1. DANIEL GRAYJAMES VARIATION - North Atlanta Dance Academy
2. MADISON JONAS-SUMMERALL
AWAKENING OF FLORA VARIATION - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
3. ADELINE FLETCHER
PAQUITA VARIATION - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
4. EMILY ZHAO
MEDORA VARIATION FROM LE CORSAIRE - MorningStar Dance Academy of Atlanta
5. ERIN LI
KITRI VARIATION - MorningStar Dance Academy of Atlanta
6. ELLA GILLETTE
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Renner Ballet Academy
7. MIA BAUMGARTNER
VARIATION FROM HARLEQUINADE - The Academy at Andalusia Ballet
8. ELLEN SMITH
BLUEBIRD VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Precision Ballet Company
9. HELENA GOHLKE
PAQUITA VARIATION - Atlanta Academy of Ballet and Dance
10. JAIDYN MCCLAIN
VARIATION FROM THE SLEEPING BEAUTY - Queen City Ballet
JUNIOR COM CLASSICAL
1. JULIE JOYNERVARIATION FROM HARLEQUINADE - international City school of ballet
2. LAYLA MANDIGO
LA ESMERALDA VARIATION - Ballet Institute of Atlanta
3. RYAN MCNEIL
CONRAD VARIATION FROM LE CORSAIRE - All American Dance Factory
4. OLIVIA MCBAIN
ACT 1 AURORA - North Atlanta Dance Academy
5. KATIE CERNY
ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Campaneria Ballet School
6. EMMA VAUGHAN
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Renner Ballet Academy
7. TAYLOR-TATIANA ANDRE
THREE ODALISQUE VARIATION - All American Dance Factory
8. KAYLI COPELAND
LA ESMERELDA - Atlanta Professional Dance Academy
9. KATYA VOLODINA
VARIATION FROM FAIRY DOLL - Queen City Ballet
10. LILY POSTLE
AURORA ACT III VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Precision Ballet Company
11. ASHLEIGH WATKINSON
TALISMAN - Art of Technique
12. MACY RICHTER
VARIATION FROM PAQUITA - international City school of ballet
13. KAYLA BREEDLOVE
FAIRY SLEEPING BEAUTY - The Academy of Lexington Youth Ballet
14. KADEN PFISTER
VARIATION FROM DON QUIXOTE - Queen City Ballet
15. JOHANNA WU
LE CORSAIRE ODALISQUE VARIATION 3 - Terminus School of Modern Ballet
JUNIOR INT CONTEMPORARY
1. ELLEN SMITHTHE HIDDEN LIGHT - Precision Ballet Company
2. LORALEI FERGUSON
SORROW - Atlanta Academy of Ballet and Dance
3. KATIE HAIGH
MIND HEIST - Atlanta Academy of Ballet and Dance
4. EMILY ZHAO
ONE.2.3.4 - MorningStar Dance Academy of Atlanta
5. ADELINE FLETCHER
SIREN SONG - Ann Brodie's Carolina Ballet Center for Dance Education
6. NALANI ANDERSON
TONGUE TIED - Sugarloaf Ballet
7. ISABELLA REEVES
INTRANSITIVE - Alius Dance School
8. RUBY PURVIS
DEATH BECOMES HER - Precision Ballet Company
9. SOPHIA THOMAS
MIND HEIST - Alabama Dance Academy
10. ZOSIA PENHERSKI
AND IN THE ENDLESS PAUSE - Alabama Dance Academy
JUNIOR COM CONTEMPORARY
1. LILY POSTLEWHAT LITTLE REMAINS - Precision Ballet Company
1. TAYLOR-TATIANA ANDRE
PASSAGE - All American Dance Factory
3. JULIE JOYNER
GONE BUT NOT FORGOTTEN - international City school of ballet
4. MACY RICHTER
THE EVOLVED BREATH - international City school of ballet
5. RYAN MCNEIL
FRAGMENTS - All American Dance Factory
6. HAYLEY WILSON
PRAYER FOR THE LIVING - Renner Ballet Academy
7. CAMILLA MONTANO DURAND
SENTIMENT - All American Dance Factory
8. LAYLA MANDIGO
ARISE - Ballet Institute of Atlanta
9. LILY MORAN
TETHERED - Ballet Institute of Atlanta
10. OLIVER KEANE
SOPHISTICATED - GAC School of Ballet
11. KALYNN TODD
SOMETHING UNDER MY SKIN - Campaneria Ballet School
12. KADEN PFISTER
TEMET NOSCE - Queen City Ballet
13. CLAIRE KIM
THE BEAUTIFUL UNKNOWN - international City school of ballet
14. SOPHIA SPATARO
SKY - All American Dance Factory
15. ASHLEIGH WATKINSON
SCHINDLER'S LIST - Art of Technique
SENIOR INT CLASSICAL
1. KAYLYN ZHONGLA ESMERALDA - MorningStar Dance Academy
2. ANNA OWEN
SUGARPLUM - GAC School of Ballet
3. TINA LIN
VARIATION FROM PAQUITA - Atlanta Professional Dance Academy
4. AMELIA CASSIDY
FAIRY VARIATION - Sugarloaf Ballet
5. MARY BATCHELOR
GISELLE - Alabama Dance Academy
6. CARLEY EATON
GENEROSITY FAIRY - North Atlanta Dance Academy
7. HARPER ANDREWS
PEASANT PAS VARIATION - Sugarloaf Ballet
8. HALEY GRACE KRAUS
DIANA AND ACTEON - Alabama Dance Academy
9. HOLLY WINCHESTER
COPPELIA ACT 1 SWANHILDA VARIATION - Alabama Dance Academy
10. MYA ALDRIDGE
KITRI ACT 3 VARIATION - Sugarloaf Ballet
SENIOR COM CLASSICAL
1. FAITH BLOOMSTRANVARIATION FROM AWAKENING OF FLORA - international City school of ballet
2. JOSHUA NUNAMAKER
HARLEQUINADE VARIATION - Orlando Molina Ballet Training Center
3. MARISSA MATTINGLY
VARIATION FROM RAYMONDA - All American Dance Factory
4. PAIGE LANDRENEAU
THE BRIDESMAID'S VARIATION - The Academy at Andalusia Ballet
5. CALEN BABAZ
SWAN LAKE ACT III VARIATION - Orlando Molina Ballet Training Center
6. CARRINGTON MOSER
PAS D'ESCLAVE FEMALE VARIATION - Orlando Molina Ballet Training Center
7. TRISTAN BARRON
ADIANA & ACTEON MALE VARIATION - Orlando Molina Ballet Training Center
8. SARAH BETH WRISTON
PAQUITA ETOILE VARIATION - The Academy at Andalusia Ballet
9. LYDIA MORRIS
NIKIYA DEATH VARIATION - Sugarloaf Ballet
10. PEYTON MOORE
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Ballet Institute of Atlanta
11. SASHA SHKURIGIN
VARIATION FROM DON QUIXOTE - Queen City Ballet
12. COLETTE TRAVERS
VARIATION FROM COPPELIA - international City school of ballet
13. LIZZIE JOHNSON
VARIATION FROM THE TALISMAN - Queen City Ballet
14. COURTNEY JOHNSON
DIANA AND ACTEON VARIATION - Orlando Molina Ballet Training Center
15. ZOE GORDON
FAIRY VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Orlando Molina Ballet Training Center
SENIOR INT CONTEMPORARY
1. KAYLYN ZHONGENTWINED WITHIN - MorningStar Dance Academy
2. TINA LIN
INFLUENTIA - Atlanta Professional Dance Academy
3. MYA ALDRIDGE
LISTEN TO MY WORDS - Sugarloaf Ballet
4. MARY BATCHELOR
ASHES - Alabama Dance Academy
5. HALEY GRACE KRAUS
STILL I RISE - Alabama Dance Academy
6. JESSICA BRANDT
AND THEN STILLNESS - Sugarloaf Ballet
7. AMELIA CASSIDY
SLIDE - Sugarloaf Ballet
8. CAMIE RAFFERTY
THE FIRE - Alabama Dance Academy
9. EMILY WATSON
GREATER THAN ME - Alabama Dance Academy
10. SARAH WELDON
PEACEFUL END - Alabama Dance Academy
SENIOR COM CONTEMPORARY
1. FAITH BLOOMSTRANSELFLESS LIES - international City school of ballet
2. MARISSA MATTINGLY
THE COLD SONG - All American Dance Factory
3. ABIGAIL JACKSON
HUMAN SILENCE - international City school of ballet
4. ALEXANDRA JINGLOV
NEW BEGINNINGS - GAC School of Ballet
5. RYLIE PARKER
INSIDE - Campaneria Ballet School
6. PEYTON MOORE
VERANO PORTENO - Ballet Institute of Atlanta
7. CALEB WIRE
NEXT TO YOU - Sugarloaf Ballet
8. KENNEDY WILSON
FOSTER CARE'S BROKEN ROAD HOME - Atlanta Academy of Ballet and Dance
9. HOLLY STONE
AN EVENING I WILL NOT FORGET - Sugarloaf Ballet
10. MADISON MUSSELMAN
TIME IN BETWEEN - Precision Ballet Company
11. EMMA MORRIS
ELEPHANTS - Sugarloaf Ballet
12. AVA HAGER
SWEAT - Sugarloaf Ballet
13. PAIGE LANDRENEAU
RESILIENT - The Academy at Andalusia Ballet
14. CARRINGTON MOSER
SHE IS ALWAYS A WOMAN - Orlando Molina Ballet Training Center
15. COURTNEY JOHNSON
FORTEITURE - Orlando Molina Ballet Training Center
PRE-COMPETITIVE COMPETITIVE PDD
1. HARLEQUINADE PAS DE DEUXAva Ramirez, Ian Aitken - Columbia Conservatory of Dance, Inc
JUNIOR COMPETITIVE PDD
1. LA FILLE MAL GARDEE PAS DE DEUXKaden Pfister, Katya Volodina - Queen City Ballet
2. SATANELLA PAS DE DEUX
Andrew Wang, Zara Wang - MorningStar Dance Academy of Atlanta
SENIOR COMPETITIVE PDD
1. THE NUTCRACKER PAS DE DEUXCalen Babaz, Carrington Moser - Orlando Molina Ballet Training Center
PRE-COMPETITIVE INTERMEDIATE DUO/TRIO
1. PAQUITAJasmin Sheng, Katherine Yang - MorningStar Dance Academy of Atlanta
2. FAIRIES OF THE SECRET GARDEN FROM THE SLEEPING BEAUTY
Ava Meldrum, Maria Mozer - Queen City Ballet
JUNIOR COMPETITIVE DUO/TRIO
1. BED OF ASHESEllen Smith, Lily Postle - Precision Ballet Company
JUNIOR INTERMEDIATE DUO/TRIO
1. SPANISH DANCECameryn Smith, Catherine Wilkowske - Secrets of Classical Ballet Academy
2. OCEAN AND PEARLS
Ella Gillette, Eva Jimmerson - Renner Ballet Academy
3. FEUD
Emily Zhao, Stephanie Sun - MorningStar Dance Academy of Atlanta
4. FALLING PIECES
Ava Kakaty, Katie Haigh, Payton Woodham - Atlanta Academy of Ballet and Dance
5. JEWEL FAIRIES FROM THE SLEEPING BEAUTY
Jaidyn McClain, Margot Muszkiewicz, Sofia Hinderman - Queen City Ballet
SENIOR COMPETITIVE DUO/TRIO
1. REWRITE THE STARS(2)Calen Babaz, Carrington Moser - Orlando Molina Ballet Training Center
2. THE UNREMEMBERED
Lily Postle, Madison Musselman - Precision Ballet Company
3. JUST YOU AND ME
Ava Hager, Caleb Wire - Sugarloaf Ballet
4. COMIDA CASERA
Caroline Mutter, Kaylee Harrison, Stephanie Lozier - Atlanta Academy of Ballet and Dance
PRE-COMPETITIVE INT ENSEMBLE
1. Take Me to Church - Secrets of Classical Ballet Academy2. Russian dance - Secrets of Classical Ballet Academy
3. Let You Go - Alabama Dance Academy
JUNIOR INT ENSEMBLE
1. Tumultuous - Alabama Dance Academy2. Aria Math - Alabama Dance Academy
3. Black Roses - Alabama Dance Academy
JUNIOR COM ENSEMBLE
1. Steppe - All American Dance Factory2. Essence - All American Dance Factory
3. The Shape of Death - Precision Ballet Company
SENIOR INT ENSEMBLE
1. Viola Concerto - The Academy at Andalusia Ballet2. Still Loading - Alabama Dance Academy
SENIOR COM ENSEMBLE
1. Kinetic - international City school of ballet2. Palladio - Ballet Institute of Atlanta
3. Memory Lane - Sugarloaf Ballet