Latest COVID-19 Update Read More

Results for Pittsburgh, PA

Additional Awards

UBC Legacy Award WinnerPiper Penak

UBC Aspire Award WinnerMaya McDaniels

Rising Star AwardAdeline Belusko

Outstanding Classical CoachCynthia Castillo and Damian Martinez

Outstanding Contemporary CoachAcademy of Int'l Ballet

Outstanding Student ChoreographerMegan Davis "Unraveled"

Outstanding Choreographer AwardLauren Cornesi "Approach to Cubism"

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL TOP 10

1. ANDREI GRONOSTAYSKIY
VARIATION FROM PAQUITA - Academy of Int'l Ballet

2. ALEXA JENSEN
VARIATION OF PRINCESS FLORINE - Academy of Int'l Ballet

3. ELLA KIM
VARIATION FROM FAIRY DOLL - Greenwich Ballet Academy

4. LILY SAWICKIJ
VARIATION FROM FAIRY DOLL - ACBT Performing Arts Academy

5. KATELYN BAE
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Greenwich Ballet Academy

6. AVERIE HO
SLEEPING BEAUTY FINGER FAIRY VARIATION - Greenwich Ballet Academy

7. NOA LEAHEY
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Greenwich Ballet Academy

8. AMELIA SIAS
THREE ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Pennsylvania Ballet Conservatory

9. SIENA PIERSON
LE CORSAIRE ODALISQUE VARIATION - Greenwich Ballet Academy

10. DEMIANA WAHBA
BLUE BIRD VARIATION - Academy of Int'l Ballet

PRE-COMPETITIVE COM CLASSICAL TOP 15

1. AVA RAMIREZ
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Columbia Conservatory of Dance, Inc

2. MURPHY HENNINGER
PRINCESS FLORINE VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Pennsylvania Ballet Conservatory

3. BENNETT DUNLAP
LILAC FAIRY VARIATION - SI Dance, LLC

4. GRAE CHALOVICH
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Pennsylvania Ballet Conservatory

5. CARLY OTT
CUPID VARIATION FROM DON QUIXOTE - Art of Technique

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY TOP 10

1. SIENA PIERSON
TIME STANDS STILL - Greenwich Ballet Academy

2. REAGAN JOHNSON
MEET YOU IN THE MAZE - WestMet Classical Training

3. LILY SAWICKIJ
WINGS OF FREEDOM - ACBT Performing Arts Academy

4. MADALYN O'NEAL
VIVID ARDORATION - Outer Banks Dance Academy

5. ALEXA JENSEN
HOLDING ON - Academy of Int'l Ballet

6. ELLA KIM
DREAMS OF REALITY - Greenwich Ballet Academy

7. ELLIETTE HELMS
THE SHELTER - Pennsylvania Ballet Conservatory

8. ANNEMARIE FRANCES CHALK
HAPPY POLKA - Conservatory Ballet

9. SOPHIA GRIFFIN
I DON'T CARE - Cosmopolitan Ballet Theatre

PRE-COMPETITIVE COM CONTEMPORARY TOP 10

1. AVA RAMIREZ
FROSTSPRITE - Columbia Conservatory of Dance, Inc

2. MURPHY HENNINGER
CUFF - Pennsylvania Ballet Conservatory

3. BENNETT DUNLAP
AFTERNOON SYMPHONY - SI Dance, LLC

4. GRAE CHALOVICH
METAMORPHOSIS - Pennsylvania Ballet Conservatory

5. CARLY OTT
NEW LIFE - Art of Technique

JUNIOR INT CLASSICAL TOP 10

1. JOSEPH HWANG
VARIATION FROM SATANELLA - Academy of Int'l Ballet

2. KAELA BACKSTROM
THREE ODALISQUE - Academy of Int'l Ballet

3. CHRISTINE HWANG
PEASANT VARIATION FROM GISELLE - Academy of Int'l Ballet

4. NANAMI HARA
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Aika Ballet School

5. LARA SCAMINACI
VARIATION FROM PAQUITA - Greenwich Ballet Academy

6. EMILY BELOE
SATANELLA - Cosmopolitan Ballet Theatre

7. KEIRA CONNER
VARIATION FRON RAYMODA - Academy of Int'l Ballet

8. CORINNE BISHAY
PEASANT PAS VARIATION FROM GISELLE - Academy of Int'l Ballet

9. SOPHIE WANG
KITRI ACT ONE VARIATION - Terminus School of Modern Ballet

10. COCONO HAMADA
PRINCESS FLORINE VARIATION - Aika Ballet School

JUNIOR COM CLASSICAL TOP 15

1. MAYA MCDANIELS
PAQUITA - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

2. EMMA SIAS
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Pennsylvania Ballet Conservatory

3. ADELINA BELUSKO
VARIATION FROM THE AWAKENING OF FLORA - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. LILLY HALL
KITRI ACT III - New York State Ballet Training Academy

5. ANN MARIE RAMSEY
NAPOLI VARIATION - West Point Ballet

6. KAITLIN NATILI
SWANHILDA VARIATION FROM COPPELIA - Pennsylvania Ballet Conservatory

7. SOPHIA BELUSKO
AURORA ACT III VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Pennsylvania Ballet Conservatory

8. ALINA VINOKUR
VARIATION FROM WALPURGIS NACHT - Greenwich Ballet Academy

9. ABBY WALKER
GAMZATTI VARIATION - Outer Banks Dance Academy

10. SYDNEY PENSOCK
VARIATION FROM TALISMAN - Pennsylvania Ballet Conservatory

11. ADIEN CARMICHAEL
VARIATION FROM PAQUITA - Pennsylvania Ballet Conservatory

12. HAYLEY WILSON
VARIATION FROM COPPELIA - Renner Ballet Academy

13. EVELYN DODGE
VARIATION FROM PAQUITA - Greenwich Ballet Academy

14. JASLYN FREITAS
VARIATION FROM TALISMAN - Art of Technique

15. SASHA ZENGIN-KARAIAN
LE CORSAIRE ACT III MEDORA VARIATION - Greenwich Ballet Academy

JUNIOR INT CONTEMPORARY TOP 10

1. ADLEY STRIDER
IN THIS SHIRT - Morgan Crisp Dance Company

2. KAELA BACKSTROM
SYNTHETIC - Academy of Int'l Ballet

3. ANYA HENRY
WINGS - Academy of Int'l Ballet

4. CORINNE BISHAY
EVGENI'S WALTZ - Academy of Int'l Ballet

5. EMILY BELOE
MY VERSE - Cosmopolitan Ballet Theatre

6. MCKENNA KELLY
TIME - Outer Banks Dance Academy

7. ELLIE THOMAS
OUTSIDE THE BOX - Pennsylvania Ballet Conservatory

8. NANAMI HARA
PURSUIT - Aika Ballet School

9. GIGI HOFFMAN
INNER BATTLE - Academy of Int'l Ballet

JUNIOR COM CONTEMPORARY TOP 15

1. MAYA MCDANIELS
EDIT - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

2. ADELINA BELUSKO
UNFOLDED - Pennsylvania Ballet Conservatory

3. EMMA SIAS
PRELUDE - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. HAYLEY WILSON
SYMPHONY - Renner Ballet Academy

5. LILLY HALL
THE WHITE VIOLIN - New York State Ballet Training Academy

6. EMMA BELL
I WAS THERE - Pennsylvania Ballet Conservatory

7. KAITLIN NATILI
WHERE IS MY MIND? - Pennsylvania Ballet Conservatory

8. SOPHIA BELUSKO
LIGHT - Pennsylvania Ballet Conservatory

9. ELLA GILLETTE
ZERO HOUR - Renner Ballet Academy

10. ABBY WALKER
CLOUDED VISION - Outer Banks Dance Academy

11. ADIEN CARMICHAEL
BLACK WIDOW - Pennsylvania Ballet Conservatory

12. JASLYN FREITAS
THE STAGE IS BARE - Art of Technique

13. SASHA ZENGIN-KARAIAN
NOTIONS OF DAPHNE - Greenwich Ballet Academy

14. ALINA VINOKUR
DETACH - Greenwich Ballet Academy

15. MIKAYLA WRIGHT
AQUA VITAE - Art of Technique

SENIOR INT CLASSICAL TOP 10

1. SOPHIA COLLINS
MEDORA - Academy of Int'l Ballet

2. ESTHER CHENG
PAQUITA - Academy of Int'l Ballet

3. ALYSSA SIPMAN
VARIATION FROM PAS DE TROI, SWAN LAKE - Academy of Int'l Ballet

4. CECILIA AGUILAR
KITRI - Academy of Int'l Ballet

5. MIRIAM WORLEY
KITRI - Academy of Int'l Ballet

6. JULIA GRAY
PAQUITA - Academy of Int'l Ballet

7. CHRISTINA PIZZO
PAQUITA - Academy of Int'l Ballet

SENIOR COM CLASSICAL TOP 15

1. PIPER PANEK
COPPELIA - West Point Ballet

2. ALEXA PIERCE
VARIATION FROM GRAND PAS CLASSIQUE - Pennsylvania Ballet Conservatory

3. JAMES WRAY
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Academy of Int'l Ballet

4. MELINDA WANG
PAQUITA VARIATION - Academy of Int'l Ballet

5. MEGAN DAVIS
WALPURGIS NACHT - West Point Ballet

6. KYLEIGH JOHNSON
PAQUITA - Independant

7. SAMIYAH NORRIS
LA BAYADERE - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

8. LILY COLE
PAQUITA - Ohio Conservatory of Ballet

9. ANNA YOUNG
VARIATION FROM TALISMAN - Pennsylvania Ballet Conservatory

10. ISABELLA RYBARCZYK
SWANHILDA WEDDING VARIATION - MJL Ballet

11. LEYLA NESLANOVIC
RAYMONDA - Academy of Int'l Ballet

12. ALAINA MARKS
MEDORA VARIATION ACT 2 - West Point Ballet

13. MIA NESLANOVIC
DULCINEA VARIATION FROM DON QUIXOTE - Academy of Int'l Ballet

14. MIA TRAN
GAMZATTI - Academy of Int'l Ballet

15. CAROLINA RIVERA
LE CORSAIRE ACT II MEDORA VARIATION - Greenwich Ballet Academy

SENIOR INT CONTEMPORARY TOP 10

1. ESTHER CHENG
AFTER A DREAM - Academy of Int'l Ballet

2. CECILIA AGUILAR
IMAGINE - Academy of Int'l Ballet

3. SOPHIA COLLINS
POSE - Academy of Int'l Ballet

4. MIRIAM WORLEY
CHANGING SEASONS - Academy of Int'l Ballet

5. CHRISTINA PIZZO
EBB AND FLOW - Academy of Int'l Ballet

SENIOR COM CONTEMPORARY TOP 15

1. PIPER PANEK
ALONE - West Point Ballet

2. ALEXA PIERCE
RIVER - Pennsylvania Ballet Conservatory

3. MELINDA WANG
THE GIFT - Academy of Int'l Ballet

4. SAMIYAH NORRIS
YOU - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

5. JAMES WRAY
SANDS - Academy of Int'l Ballet

6. MEGAN DAVIS
UNRAVELLED - West Point Ballet

7. ISABELLA RYBARCZYK
DEATH WALTZ - MJL Ballet

8. LILY COLE
LEARNING TO FLY - Ohio Conservatory of Ballet

9. EMILY SNYDER
FRAGILE - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

10. CAROLINA RIVERA
HEAR, SEE, GO - Greenwich Ballet Academy

10. VICTORIA RIVERA
SOLILOQUY - Greenwich Ballet Academy

12. ASHLEIGH WATKINSON
SCHINDLER'S LIST - Art of Technique

13. ANNA YOUNG
HOW IT ALL STARTED - Pennsylvania Ballet Conservatory

14. SYDNEY ROBERTSON
THE PARTING GLASS - SI Dance, LLC

15. JESSICA SCHNEIDER
LAMENT - Dance Conservatory of Maryland - Ballet Chesapeake

INTERMEDIATE PDD TOP 5

1. NUTCRACKER GRAND PAS
Lily Sawickij, River Jones - ACBT Performing Arts Academy

COMPETITIVE DUO/TRIO TOP 5

1. TIME LAPSE
Carolina Rivera, Victoria Rivera - Greenwich Ballet Academy

2. SYNC
Leyla Neslanovic, Mia Neslanovic - Academy of Int'l Ballet

INTERMEDIATE DUO/TRIO TOP 5

1. GLITCH
Corinne Bishay, Kaela Backstrom - Academy of Int'l Ballet

2. TWILIGHT
Alexandra Gronostayskaya, Madison Backstrom - Academy of Int'l Ballet

JUNIOR INT ENSEMBLE TOP 3

1. Waltz from La Fille Mal Gardee - Academy of Int'l Ballet

JUNIOR COM ENSEMBLE TOP 3

1. Pas de Quatre from La Bayadere - Greenwich Ballet Academy

SENIOR INT ENSEMBLE TOP 3

1. Intertwined - Academy of Int'l Ballet

SENIOR COM ENSEMBLE TOP 3

1. Approach to Cubism - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts
2. Gypsy Dance - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts