Results for Houston, TX

Additional Awards

UBC Legacy Award WinnerMariah Porter

UBC Aspire Award WinnerAubrie Parker

Rising Star AwardSofia Reynoso

Outstanding Classical CoachPavlova Professional Coachinh

Outstanding Contemporary CoachJonnesha Hawkins - Minter

Outstanding Choreographer"Ashley Lopez" Collective Dance Artistry

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL

1. SIENNA ALLER
FAIRY DOLL VARIATION - Encore Ballet Conservatory

2. YA WEN
COPPELIA - HDS Ballet

3. MADISON SAN ANTONIO
VARIATION FROM DON QUIXOTE - Cibolo City Ballet

4. GRACE GRESHAM
PAQUITA VARIATION - Hammond Ballet Company

5. EMILIA LECROY
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Cibolo City Ballet

6. EMBER CAIN
SHADES VARIATION FROM LA BAYADERE - Hammond Ballet Company

7. EMMA SMART
PAQUITA VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio

PRE-COMPETITIVE COM CLASSICAL

1. CAMILLE DOWLING
VARIATION FROM COPPELIA - Cibolo City Ballet

2. OLIVIA NGUYEN
GISELLE PEASANT PAS - Portell Classical Coaching

3. JAELYNN GACHETT
1ST BRIDESMAID'S VARIATION FROM DON QUIXOTE - Collective Dance Artistry

4. LEXI MAUK
VARIATION FROM COPPELIA - JONNESHA HAWKINS-MINTER

5. SARAH PREWITT
VARIATION FROM SWAN LAKE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

6. AUSTIN STEEL
VARIATION FROM PAQUITA - JONNESHA HAWKINS-MINTER

7. KALYN HINKLIN
SWANHILDA VARIATION FROM COPPELIA - Marina Almayeva School of Classical Ballet

8. SOFIA REYNOSO
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - JONNESHA HAWKINS-MINTER

9. JAYDENCE LEROY-LUCAS
PEASENT PAS VARIATION FROM GISELLE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY

1. SIENNA ALLER
A FAREWELL - Encore Ballet Conservatory

2. MADISON SAN ANTONIO
PROMENADE - Cibolo City Ballet

3. VICTORIA PEREZ
KEEP BREATHING - Faith Dance Studio

4. GRACE GRESHAM
SMALLEST LIGHT - Hammond Ballet Company

PRE-COMPETITIVE COM CONTEMPORARY

1. PIPER MCKENZIE
POWER OVER ME - JONNESHA HAWKINS-MINTER

2. SOFIA REYNOSO
PAINTING GREYS - JONNESHA HAWKINS-MINTER

3. SARAH PREWITT
SHE WENT AWAY - JONNESHA HAWKINS-MINTER

4. LEXI MAUK
SOLACE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

5. SKYLAR VALDEZ
MAZE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

6. CAMILLE DOWLING
RELIANCE - Cibolo City Ballet

7. JAELYNN GACHETT
A PLACE OF PEACE - Collective Dance Artistry

8. KALYN HINKLIN
METAMORPHOSIS - Marina Almayeva School of Classical Ballet

9. JAYDENCE LEROY-LUCAS
TRUTH AND GRACE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

10. AUSTIN STEEL
THE LIST - JONNESHA HAWKINS-MINTER

JUNIOR INT CLASSICAL

1. MISCHA CHAROV
RAYMONDA VARIATION ACT 3 - PPAC STS

2. JADE CHEN
SWAN LAKE - HDS Ballet

3. OLIVIA ZHANG
SLEEPING BEAUTY - HDS Ballet

4. ADDISON LIN
VARIATION FROM RAYMONDA - Movements in Time

5. ALYSSA WANG
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Movements in Time

6. JESSICA WANG
VARIATION FROM PAQUITA - Movements in Time

7. ELISSA BREWER
NIKIYA VARIATION (LA BAYADERE) - Independent

8. MAYA KORNICK
PAQUITA VARIATION - Hammond Ballet Company

9. ZOE DIERINGER
VARIATION FROM FLAMES OF PARIS - Hammond Ballet Company

10. SAVANNAH JOHNSON
KITRI VARIATION FROM DON QUIXOTE - Hammond Ballet Company

JUNIOR COM CLASSICAL

1. AUBRI PARKER
PAQUITA - N/A

2. SUNNY BENZIGER
TALISMAN - South Mississippi Ballet Theatre

3. NICOLE LARSON
FLORA'S VARIATION FROM THE AWAKENING OF FLORA - Collective Dance Artistry

4. HORUS HUDGINS
FRANZ VARIATION - COPPELIA - Quenedit Ballet School

5. GABRIELLA BAILEY
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Cibolo City Ballet

6. KENDALL MOSHAY
VARIATION FROM DON QUIXOTE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

7. AVA POWASNIK
VARIATION FROM RAYMONDA - Cibolo City Ballet

8. ABBY LENKER
MEDORA VARIATION FROM LE CORSAIRE - Stacey's Dance Studio

9. ANNA ERB
FAIRY DOLL VARIATION - Stacey's Dance Studio

10. JULIANA REYES
2ND VARIATION FROM RAYMONDA ACT 1 - Collective Dance Artistry

11. MADISON MORITA
VARIATION FROM FLAMES OF PARIS - Collective Dance Artistry

12. OLIVIA VAN LEDTJE
DON QUIXOTE-QUEEN OF THE DRYADS - Portsmouth School of Ballet

13. ANSLEY JACKSON
PAS DE TROIS VARIATION FROM SWAN LAKE - Collective Dance Artistry

14. SARAI MENDEZ
SLEEPING BEAUTY - Faith Dance Studio

15. RYLEE WEST
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Collective Dance Artistry

JUNIOR INT CONTEMPORARY

1. JESSICA WANG
EXCELSIOR - Movements in Time

2. SAVANNAH JOHNSON
ASTRONOMICAL - Hammond Ballet Company

3. ZOE DIERINGER
PERFECT TIME - Hammond Ballet Company

4. ADYSON GIBSON
EXURGENCY - Faith Dance Studio

5. ELISSA BREWER
JOURNEY - Independent

6. JANAE FEIMSTER
ME VS. US - Hammond Ballet Company

7. MAYA KORNICK
ON THE CUSP - Hammond Ballet Company

8. BRILEY JORDAN
RESCUE - Faith Dance Studio

9. ALANA CATALANATTO
CAN'T HELP FALL IN LOVE - Hammond Ballet Company

JUNIOR COM CONTEMPORARY

1. MADELYN TUCKER
FOUND - Stacey's Dance Studio

2. KENDALL MOSHAY
ON THE EDGE - JONNESHA HAWKINS-MINTER

3. CAROLINE ZAZUETA
PROMISE TO PURSUE - Houston Academy of Dance

4. TATUM THOMSON
RISE ABOVE YOU - Stacey's Dance Studio

5. RILEY DENNING-GARRISON
I WANT MORE - Collective Dance Artistry

6. ABBY LENKER
ACROSS THE RIVER STYX - Stacey's Dance Studio

7. NICOLE LARSON
ABSENCE OF LIGHT - Collective Dance Artistry

8. MUNAH BROADNAX
LATELY - JONNESHA HAWKINS-MINTER

9. GABRIELLA BAILEY
PRECOGNITION - Cibolo City Ballet

10. JULIANA REYES
SHE LEADS - Collective Dance Artistry

11. AUBRI PARKER
RESURGENCE - N/A

12. SUNNY BENZIGER
HUMAN - South Mississippi Ballet Theatre

13. PEYTON LEFEVRE
DON'T FORGET TO BREATHE - Houston Academy of Dance

14. FAYETH TIPPETT
INITIATE - Collective Dance Artistry

15. RORY SUAZO
NATURE OF DAYLIGHT - Stacey's Dance Studio

SENIOR INT CLASSICAL

1. MELANIE PERRY
PAS D'ESCLAVE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Hammond Ballet Company

2. OLIVIA LUTES
ODETTE VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio

3. XIAOWAN WEN
VARIATION FROM PAQUITA - Movements in Time

SENIOR COM CLASSICAL

1. MARIAH PORTER
PAQUITA VARIATION - Youth American Ballet Company

2. ALEXANDRA TAYLOR
GAMZATTI VARIATION LA BAYADERE - Center Stage Performing Arts

3. MARJORIE FRENCH
VARIATION FROM LE CORSAIRE: ACT I - Houston Academy of Dance

4. MACIE CASTELLANOS
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Cibolo City Ballet

5. CHRISTOPHER LANDRENEAU
ALBRECHT VARIATION FROM GISELLE - Hammond Ballet Company

SENIOR INT CONTEMPORARY

1. OLIVIA LUTES
FLIGHT - Boni's Dance and Performing Arts Studio

SENIOR COM CONTEMPORARY

1. MARIAH PORTER
PAINTING GRAYS - Youth American Ballet Company

2. CARISSA DOWLING
LONELY - Collective Dance Artistry

3. MARJORIE FRENCH
LOST IN WALTZ - Houston Academy of Dance

4. KATHERINE GRIFFIS
ON THE OTHER HAND - Collective Dance Artistry

5. SHELBY COLVIN
PALINDROME - JONNESHA HAWKINS-MINTER

COMPETITIVE PDD

1. BLUEBIRD PAS DE DEUX
Christopher Landreneau, Melanie Perry - Hammond Ballet Company

2. IMMOLATION
Bailey Portell, Olivia Nguyen - Portell Classical Coaching

COMPETITIVE DUO/TRIO

1. FIXED POINT
Camila Salomon, Sarai Mendez - Faith Dance Studio

INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. OCEAN AND PEARLS
Emilia LeCroy, Madison San Antonio - Cibolo City Ballet

PRE-COMPETITIVE COM ENSEMBLE

1. Cynthia - JONNESHA HAWKINS-MINTER
2. HeartBeat - JONNESHA HAWKINS-MINTER
3. WonderFull - JONNESHA HAWKINS-MINTER

JUNIOR INT ENSEMBLE

1. Into The Light - Movements in Time

JUNIOR COM ENSEMBLE

1. Of the Essence - Collective Dance Artistry
2. The One Who Goes Astray - Collective Dance Artistry
3. The Harvest We Reap - Collective Dance Artistry
4. Sunday - JONNESHA HAWKINS-MINTER
5. Potential - Faith Dance Studio