Latest COVID-19 Update Read More

Results for Los Angeles, CA

Additional Awards

Legacy Award WinnerSophia Koo

Aspire Award WinnerAmara Duke

Outstanding Classical CoachRaul Salamanca /Golden State Ballet

Outstanding Contemporary CoachJosie Walsh/ The Industry Dance Academy

Outstanding ChoreographerNorbert de la Cruz III

Rising Star AwardLeon Yusei Sa

UBC AmbassadorAva Greenwadlt

PRIMARY INT CLASSICAL

1. LEON YUSEI SAI
BASILIO VARIATION FROM DON QUIXOTE - Southland Ballet Academy

2. CHLOE CUN
VARIATION FROM LA ESMERALDA - Li's Ballet Studio

3. ALESSANDRA SMITH
LA FILLE MAL GARDEE - South Coast Conservatory

4. GISELLE DEVEY
THE SLEEPING BEAUTY - South Coast Conservatory

5. GINEVRA LIU
CUPID VARIATION FROM DON QUIXOTE - Southland Ballet Academy

6. SARAH SHI
VARIATION FROM DON QUIXOTE - Li's Ballet Studio

7. HANNAH PEARL
LA FILLE MAL GARDEE - INDEPENDENT - Marat Daukayev School of Ballet / Pearl

8. MAGNOLIA LIU
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Southland Ballet Academy

9. JESSICA LI
LILAC FAIRY VARIATION - Li's Ballet Studio

10. STEPHANIE ZHOU
VARIATION FROM LA ESMERALDA - Li's Ballet Studio

PRIMARY COM CLASSICAL

1. KATARINA CARNEY
VARIATION FROM COPPELIA - Richter Academy of Classical Dance

2. AFINA GOSLA
VARIATION FROM PAQUITA - Southland Ballet Academy

3. SELINA YE
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Li's Ballet Studio

4. JUNE FREEMAN
COPPELIA - South Coast Conservatory

5. DIANA LEVINE
FAIRY DOLL - South Coast Conservatory

6. IRIS TONG
VARIATION FROM GISELLE - Li's Ballet Studio

7. ALLISON SHIN
VARIATION FROM PAQUITA - Li's Ballet Studio

PRIMARY INT CONTEMPORARY

1. LEON YUSEI SAI
ORGANUM - Southland Ballet Academy

2. CHLOE CUN
TRANCE - Li's Ballet Studio

3. GINEVRA LIU
MAGIC HOUR - Southland Ballet Academy

4. HANNAH PEARL
CLOUD NINE - INDEPENDENT - Marat Daukayev School of Ballet / Pearl

5. MAGNOLIA LIU
PRIMAVERA - Southland Ballet Academy

PRIMARY COM CONTEMPORARY

1. KATARINA CARNEY
ROOTED - Richter Academy of Classical Dance

2. JUNE FREEMAN
GHOST - South Coast Conservatory

3. ALLISON SHIN
HALLELUJAH - Li's Ballet Studio

4. IRIS TONG
FEELING GOOD - Li's Ballet Studio

5. AFINA GOSLA
LUCID DREAM - Southland Ballet Academy

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL

1. HIKARI GORBOULEVA
FAIRY DOLL - Olympic Ballet School

2. ANGELA YANG
VARIATION FROM DON QUIXOTE - Li's Ballet Studio

3. CHARLOTTE CASE
BALLERINA DOLL - South Coast Conservatory

4. LILIAN YOO
PICNIC - Victoria Ballet

5. RUBY XU
PRINCESS FLORINE VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Li's Ballet Studio

6. PENELOPE CHEUNG
ONE BEAUTIFUL DAY - Victoria Ballet

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY

1. HIKARI GORBOULEVA
UNSPOKEN - Olympic Ballet School

2. PENELOPE CHEUNG
JOURNEY - Victoria Ballet

JUNIOR INT CLASSICAL

1. AMANDA CHENG
PAQUITA ETOILE VARIATION - Li's Ballet Studio

2. HAYDEN TRAN
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Southland Ballet Academy

3. PAULINE SOKOLSKIY
LA FILLE MAL GARDE VARIATION - OTSB Los Angeles

4. SARAH KOBAYASHI
COPPELIA DOLL VARIATION - Victoria Ballet

5. CARYS REI WANG
PAS DE TROIS VARIATION FROM SWAN LAKE - Li's Ballet Studio

JUNIOR COM CLASSICAL

1. SOPHIA KOO
VARIATION FROM PAQUITA - Southland Ballet Academy

2. KAELI PIERCE
VARIATION FROM PAQUITA - Olympic Ballet School

3. AIMEE CHO
MEDORA'S VARIATION FROM LE CORSAIRE - Southland Ballet Academy

4. KELLY FONG
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Li's Ballet Studio

5. JULIET GARBACZ
VARIATION FROM PAQUITA - Southland Ballet Academy

6. MICHELLE LU
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Southland Ballet Academy

7. YEVGENI GORBOULEV
LE CORSAIRE CONRAD - Olympic Ballet School

8. BETTY PAN
VARIATION FROM TALISMAN - Li's Ballet Studio

9. KOTONE MATSUZAKI
VARIATION FROM GISELLE - Southland Ballet Academy

10. MAX BERG
SLAVE VARIATION - The Ballet Conservatory at Soulfire

11. ISABELLE LIN
VARIATION FROM DIANA & ACTEON - Li's Ballet Studio

12. SOFIA ANGELOV
VARIATION FROM TALISMAN - Amirian Ballet Academy

13. DELILA. KOOIMAN
THE AWAKENING OF FLORA - South Coast Conservatory

14. BELLA DINGLASAN
VARIATION FROM FAIRY DOLL - Southland Ballet Academy

15. BRIELLE AUCOIN
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Southland Ballet Academy

JUNIOR INT CONTEMPORARY

1. AMANDA CHENG
OVERTHOUGHT - Li's Ballet Studio

2. HAYDEN TRAN
MODEL OF THE UNIVERSE - Southland Ballet Academy

3. KATUSHA KLETS
BELIEVE - Victoria Ballet

JUNIOR COM CONTEMPORARY

1. AIMEE CHO
EPILOGUE - Southland Ballet Academy

1. SOPHIA KOO
LUX - Southland Ballet Academy

3. AVA GREENWALDT
TANGERINE - THE INDUSTRY Dance Academy

4. YEVGENI GORBOULEV
UNDECIDED - Olympic Ballet School

5. SOFIA ANGELOV
BORN FROM ASHES - Amirian Ballet Academy

6. JULIET GARBACZ
MIDNIGHT - Southland Ballet Academy

7. ISABELLE LIN
INEVITABLE - Li's Ballet Studio

8. MAX BERG
I NEED YOU - The Ballet Conservatory at Soulfire

9. JULIE KURIMOTO
THE LIES WITHIN - Huntington Academy of Dance

10. BETTY PAN
I LOVE YOU BABY - Li's Ballet Studio

11. ARIA KAMEI-OSER
EUNEIROPHRENIA - Amirian Ballet Academy

12. KOTONE MATSUZAKI
INNER POSH - Southland Ballet Academy

13. MICHELLE LU
TURNING PAGE - Southland Ballet Academy

14. BRIELLE AUCOIN
ECLAIREE - Southland Ballet Academy

15. MIA MAROUTSOS
WHEN YOU ARE NOT HERE - South Coast Conservatory

SENIOR COM CLASSICAL

1. AMARA DUKE
AMARA DUKE - VARIATION FROM PAQUITA - Golden State Ballet Academy

2. VALENTINA RAPHAEL
VALENTINA RAPHAEL - VARIATION FROM RAYMONDA - Golden State Ballet Academy

3. NATALIE YU
KITRI ACT 3 - Amirian Ballet Academy

4. ELISE ANCU
PAQUITA - Amirian Ballet Academy

5. HAVEN WARD
VARIATION FROM PAQUITA - Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

6. PAULETTE ANDALON
PAULETTE ANDALON - VARIATION FROM RAYMONDA - Golden State Ballet Academy

7. YUKI CUN
VARIATION FROM COPPELIA - Li's Ballet Studio

8. SIERRA WOOLUMS
WALPURGISNACHHT - Huntington Academy of Dance

9. CARLEE SKIMMING
VARIATION FROM PHARAOHS DAUGHTER - Inspired Movement

10. ANNA FOY
THE AWAKENING OF FLORA - Olympic Ballet School

11. SKYLAR TUCKETT
GAMZATTI'S LA BAYADERE - Amirian Ballet Academy

12. SOPHIA RODRIGUEZ
PAQUITA - Huntington Academy of Dance

12. SARAH HOM
SWANHILDA - Huntington Academy of Dance

14. GRACE WENDL
TALISMAN - Huntington Academy of Dance

15. ELLA GLENN
PAS DE TROIS - Huntington Academy of Dance

SENIOR COM CONTEMPORARY

1. AMARA DUKE
AMARA DUKE - GLIDE - Golden State Ballet Academy

2. PAULETTE ANDALON
PAULETTE ANDALON - SERPENT'S SONG - Golden State Ballet Academy

3. ELISE ANCU
AGAVNI - Amirian Ballet Academy

4. VALENTINA RAPHAEL
VALENTINA RAPHAEL - AGAPE - Golden State Ballet Academy

5. SIERRA WOOLUMS
HOPES AND DREAMS - Huntington Academy of Dance

COMPETITIVE DUO/TRIO

1. LET ME FOLLOW
iris Xu, Jolie Fong - Li's Ballet Studio

PRIMARY INT ENSEMBLE

1. Black Roses - Li's Ballet Studio

PRIMARY COM ENSEMBLE

1. Sinking - Li's Ballet Studio

SENIOR COM ENSEMBLE

1. Raindrops of Touch - Huntington Academy of Dance
2. Slipping Through - Huntington Academy of Dance