Results for Chicago IL

Additional Awards

UBC Legacy AwardMarissa Mattingly / All American Classical Ballet

UBC Legacy AwardMarissa Mattingly / All American Classical Ballet

UBC Aspire AwardParis Svigos /Illinois Classical Ballet

Rising Star AwardIsabella Cheng

Outstanding Classical CoachIllinois Classical Ballet

Choreography AwardWest Suburban Ballet Conservatory

PRIMARY INT CLASSICAL

1. RILEY COFFEY
LILAC FAIRY VARIATION - Dance and Music Academy

2. ANNA DI
VESTALKA VARIATION FROM BALLET PAQUITA - Academy of Ballet and Arts

3. CLAIRE WANG
DIE KLEIN KELLENFEE - Academy of Ballet and Arts

4. MAGGIE CHEN
BLUE BIRD VARIATION - Academy of Ballet and Arts

PRIMARY COM CLASSICAL

1. ALESSIA D'ARGENTO
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Alma Dance School

2. ISABELLA CHENG
KITRI VARIATION ACT III FROM DON QUIXOTE - Academy of Ballet and Arts

3. GRACE BATTERMAN
LILAC FAIRY - MJL Ballet

4. EMMA STOLTZFUS
VARIATION FROM PAQUITA - Main Street Ballet Company

5. RACHEL RABINOVICH
KITRI VARIATION ACT I - Academy of Ballet and Arts

6. KATARINA GENGLER
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Your Performing Arts Center

7. LAYLA BLASUTTI
VARIATION FROM SWAN LAKE - MJL Ballet

8. SOPHIA TANG
HARLEQUINADE VARIATION - Academy of Ballet and Arts

PRIMARY INT CONTEMPORARY

1. RILEY COFFEY
CONCERTO - Dance and Music Academy

2. ANNA DI
TRAPPED - Academy of Ballet and Arts

3. ALEKSANDRA SAFRO
FREEDOM BATTLE - Academy of Ballet and Arts

4. ALLISON HADCOCK
JESUS WEPT - Academy of Ballet and Arts

5. CLAIRE WANG
REMEMBER - Academy of Ballet and Arts

6. MAGGIE CHEN
GIRL ON A BALL - Academy of Ballet and Arts

7. ELIZABETH SHULGA
ADMIRER - Academy of Ballet and Arts

PRIMARY COM CONTEMPORARY

1. ISABELLA CHENG
CLOWNESSA - Academy of Ballet and Arts

2. GRACE BATTERMAN
METAMORPHOSIS - MJL Ballet

3. RACHEL RABINOVICH
IN DARKNESS - Academy of Ballet and Arts

4. LAYLA BLASUTTI
LABYRINTHINE - MJL Ballet

5. KATARINA GENGLER
TAKE MY LEAVE OF YOU - Your Performing Arts Center

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL

1. SHUHAN WEN
GOLDEN BIRD WITH APPLES - MorningStar Dance Academy of Atlanta

2. ELIZABETH BILOHAN
DREAM - Academy of Ballet and Arts

3. STEPHANIA GERNOVOL
LIL BALLERINE - Academy of Ballet and Arts

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY

1. EKATERINA DANISHKINA
SPRING - Academy of Ballet and Arts

2. ELIZABETH BILOHAN
COUNTRY GIRL - Academy of Ballet and Arts

3. STEPHANIA GERNOVOL
NAUGHTY KITTEN - Academy of Ballet and Arts

4. ALENA SAFRO
OPTIMIST - Academy of Ballet and Arts

JUNIOR INT CLASSICAL

1. SAMANTHA CISKE
VARIATION FROM TALISMAN - Elise Flagg Academy of Dance

2. ARIA GEYE
LA ESMERALDA VARIATION - Dance and Music Academy

3. DEVIN MCCANN
FINGER FAIRY - Dance and Music Academy

4. EDITA KOSTANYAN
UZUNDARA DANCE FROM BALLET GAYANE - Academy of Ballet and Arts

5. ISABELLA BUCKS
VARIATION FROM COPPELIA - Dance and Music Academy

6. AMELIA BERNATOWICZ
VARIATION FORM COPPELIA - Dance and Music Academy

7. NEFELI KOLITSAS
VARIATION FROM THE FLAMES OF PARIS - Dance and Music Academy

8. BRIANNA LICUDINE
VARIATION FROM THE AWAKENING OF FLORA - Dance and Music Academy

9. GINGER LINDT
BLUE BIRD VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Dance and Music Academy

10. ELLIE HANLON
FAIRY DOLL VARIATION - Dance and Music Academy

JUNIOR COM CLASSICAL

1. RENEE AUGUSTYN
VARIATION FROM PAQUITA - West Suburban Ballet Conservatory

2. SOPHIA CARBONARA
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Alma Dance School

3. REBECCA TAYLOR
VARIATION FROM TALISMAN - Plainfield Dance Academy

4. ISABELLA MARINO
VARIATION FROM PAQUITA - Christine Rich Studio

5. ELEANORE BOURGEOIS
VARIATION FROM FLAMES OF PARIS - West Suburban Ballet Conservatory

6. GABRIELLE TORRES
VARIATION FROM GISELLE - West Suburban Ballet Conservatory

7. CLARA DEROCHE
PRINCESS FLORINE FROM SLEEPING BEAUTY - West Suburban Ballet Conservatory

8. ELLA JUNE WILKE
VARIATION FROM COPPELIA - Elise Flagg Academy of Dance

9. CAROLINE O'BRIEN
VARIATION FROM PAQUITA - West Suburban Ballet Conservatory

10. LILY ROSE BRODER
FAIRY OF THE ENCHANTED GARDEN VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - West Suburban Ballet Conservatory

JUNIOR INT CONTEMPORARY

1. SAMANTHA CISKE
SONG OF ELLEN - Elise Flagg Academy of Dance

2. DEVIN MCCANN
QU'ILLS MANGENT DE LA BRIOCHE - Dance and Music Academy

3. GINGER LINDT
HAPPINESS DOES NOT WAIT - Dance and Music Academy

4. ARIA GEYE
IN ANOTHER LIFE - Dance and Music Academy

5. SOFIIA HORYCHOK
HUMAN - Academy of Ballet and Arts

6. ELLIE HANLON
INSIDE I'LL SING - Dance and Music Academy

7. ANGELIKA KOKOREVICH
TORN - Academy of Ballet and Arts

8. AMELIA BERNATOWICZ
MARCH - Dance and Music Academy

9. ISABELLA BUCKS
PING PONG POGO - Dance and Music Academy

10. BRIANNA LICUDINE
ANGEL EYES - Dance and Music Academy

JUNIOR COM CONTEMPORARY

1. RENEE AUGUSTYN
PULLING A THREAD - West Suburban Ballet Conservatory

2. ALYSSA KINDORF
LANDSLIDE - Main Street Ballet Company

3. DYLAN MURPHY
IN ROSES - Main Street Ballet Company

4. MATTILYNN KITZMILLER
RESTRAINED ESCAPE - Alma Dance School

5. ISABELLA MARINO
THOUGHT - Christine Rich Studio

6. GIA DIGIOVANNI
NEAR LIGHT - West Suburban Ballet Conservatory

7. SOPHIA CARBONARA
ON THE EDGE - Alma Dance School

8. REBECCA TAYLOR
DEPARTURE - Plainfield Dance Academy

9. GABRIELLE TORRES
RESOLVE - West Suburban Ballet Conservatory

SENIOR INT CLASSICAL

1. SAMANTHA SREBNIK
NIKIYA VARIATION FROM LA BAYADERE - Academy of Ballet and Arts

2. EMILY CHENG
LILAC FAIRY VARIATION - Independent Emily Cheng

3. GABY DAVIS
AWAKENING OF FLORA VARIATION - GABY DAVIS - Brookfield Center for the Arts

SENIOR COM CLASSICAL

1. MARISSA MATTINGLY
NIKIYA'S DEATH VARIATION FROM LA BAYADERE - All American Classical Ballet School, Inc

2. PARIS SVIGOS
VARIATION FROM BALLET LA ESMERALDA - Illinois Classical Ballet

3. ANJULI PAUL
PAQUITA - The Academy of Dance Arts

4. JESSICA GLAWS
NIKIA VARIATION FROM BALLET LA BAYADERE - Illinois Classical Ballet

5. CAROLINE GILTNER
VARIATION FROM GRAND PAS CLASSIQUE - West Suburban Ballet Conservatory

6. JULIA CORNETTE
KITRI ACT THREE VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Classical Ballet Academy of Minnesota

7. ABIGAIL DUDICH
ESMERALDA'S ENTERANCE - The Academy of Dance Arts

8. REAGANNE BEAMER
VARIATION FROM COPPELIA - Illinois Classical Ballet

9. AUDREY DYVIG
NIKIYA DEATH VARIATION - School of Classical Ballet and Dance

10. SADIE KEELING
PAQUITA VIOLIN - The Academy of Dance Arts

11. GRETCHEN LAURENCE
VARIATION FROM PAQUITA - West Suburban Ballet Conservatory

12. KIMBERLEY DUZEK
NIKIYA LA BAYADERE - The Academy of Dance Arts

13. RILEY FENLON
DON QUIXOTE - The Academy of Dance Arts

14. SOPHIA MARINO
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Christine Rich Studio

15. ANGELIESE CLARK
VARIATION FROM COPPELIA - Christine Rich Studio

SENIOR INT CONTEMPORARY

1. SAMANTHA SREBNIK
MELT - Academy of Ballet and Arts

2. EMILY CHENG
RESCUE - Independent Emily Cheng

SENIOR COM CONTEMPORARY

1. MARISSA MATTINGLY
REMINISCENCE - All American Classical Ballet School, Inc

2. SOPHIA MARINO
EXTINCTION - Christine Rich Studio

3. ANGELIESE CLARK
UNFORGIVEN - Christine Rich Studio

4. CHLOE REEVES WINKLER
MOVING ON - Dance Academy of Libertyville

5. PARIS SVIGOS
SHELTER - Illinois Classical Ballet

6. MAGDALYN MALLOY
ARMS OF MINE - Dance Academy of Libertyville

7. SADIE KEELING
ARDENT DESIRE - The Academy of Dance Arts

8. ANJULI PAUL
SERENDIPITY - The Academy of Dance Arts

9. OLIVIA RIVERA
RESOLVE - West Suburban Ballet Conservatory

10. ABIGAIL DUDICH
GHOST SONG - The Academy of Dance Arts

11. AUDREY DYVIG
MYSTERIOUS FOREST - School of Classical Ballet and Dance

12. RILEY FENLON
SOLITUDE - The Academy of Dance Arts

13. KATE MULLEN
MARATHON (IN ROSES) - Dance Academy of Libertyville

14. JULIA CORNETTE
UNHAPPY ENDINGS - Classical Ballet Academy of Minnesota

15. CAROLINE GILTNER
CATCH AND FALL - West Suburban Ballet Conservatory

COMPETITIVE DUO/TRIO

1. OCEANS AND PEARLS
Caroline Giltner, Renee Augustyn - West Suburban Ballet Conservatory

2. BAYADERE
Eveliina Sippola, Hazel Plamann, Meredith Plamann - Valley Academy for the Arts

INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. YIN AND YANG
Aria Geye, Devin McCann - Dance and Music Academy

PRIMARY INT ENSEMBLE

1. Il faut naître à Monaco - Academy of Ballet and Arts
2. Aladdin - Academy of Ballet and Arts
3. Happy Gloves - Academy of Ballet and Arts

PRIMARY COM ENSEMBLE

1. Nie Bouditie - Academy of Ballet and Arts
2. March of the Cards - Academy of Ballet and Arts
3. Hallelujah - Academy of Ballet and Arts

PRE-COMPETITIVE INT ENSEMBLE

1. Les Filles de Fleurs - Academy of Ballet and Arts
2. Spring Awakening - Academy of Ballet and Arts

JUNIOR COM ENSEMBLE

1. Descubriendo - West Suburban Ballet Conservatory
2. Emerge - Dance Academy of Libertyville

SENIOR COM ENSEMBLE

1. Firewater - Dance Academy of Libertyville