Results for Pittsburgh, PA Sold Out

PRIMARY INT CLASSICAL

1. ANDREI GRONOSTAYSKIY
VARIATION FROM SWAN LAKE - Academy of Int'l Ballet

2. HAYLEN FITZMAURICE
FAIRY DOLL VARIATION - The Dance Academy

3. JOCELYN CRAMER
PEASANT PAS VARIATION FROM GISELLE - Westmoreland Youth Ballet

4. SOPHIE CASTELLANOS
VARIATION - FLAMES OF PARIS - Valentina School of Ballet

5. MANOA SAKURADA
PRINCESS FLORINE VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Aika Ballet School

6. AYAKA GUELER
VARIATION FROM FAIRY DOLL - Greenwich Ballet Academy

7. NATHANAEL EHLENBECK BRIELL
LE FILLE MAL GARDEE - BallerInna

8. TESSA PALMER
PRINCESS FLORINE - Academy of Int'l Ballet

9. SOPHIA CHANG
BLUEBIRD VARIATION FROM THE SLEEPING BEAUTY - Greenwich Ballet Academy

10. KURUMI KOTANI
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Aika Ballet School

PRIMARY COM CLASSICAL

1. MAEVE MCGARVEY
HARLEQUINADE VARIATION - West Point Ballet

2. AUDRINA BRUDNER
VARIATION FROM TALISMAN - Art of Technique

3. AMELIA SIAS
THREE ODALISQUE VARIATION FROM LE CORSAIRE - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. DIEGO HAIDAR MARTINEZ
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Pennsylvania Ballet Conservatory

5. GABRIELLA ISABEL MEDICI
LA FILLE MAL GARDEE - Pittsburgh Ballet House

6. LILY SAWICKIJ
GISELLE - ACBT The Performing Arts Academy

7. STELLA GULICK
SLEEPING BEAUTY SILVER FAIRY - Ada Dance Academy

8. EMILY GIFFORD
COPPELIA'S DOLL VARIATION - Art of Technique

9. OLIVIA ROSIEK
VARIATION FROM PHARAOH'S DAUGHTER - Art of Technique

10. MURPHY HENNINGER
PEASANT VARIATION FROM GISELLE - Pennsylvania Ballet Conservatory

11. SAMANTHA JORDIN
VARIATION FROM PAQUITA - SI Dance, LLC

12. STELLA SAN MATEO
PAS DE TROIS VARIATION FROM SWAN LAKE - Dance Conservatory of Maryland - Ballet Chesapeake

13. ABIGAIL DAISY
VARIATION FROM PAQUITA - Art of Technique

14. GABRIELLA ROSIEK
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Art of Technique

15. AUBREY DOYLE
FAIRY OF THE WOODLAND GLADE - Ada Dance Academy

PRIMARY INT CONTEMPORARY

1. JOCELYN CRAMER
THROMBOSIS - Westmoreland Youth Ballet

2. ANNIE CASTELLANOS
JOY - Valentina School of Ballet

3. SOPHIE CASTELLANOS
FIESTA - Valentina School of Ballet

4. HAYLEN FITZMAURICE
REMINISCENCE - The Dance Academy

5. AVERIE HO
DISRUPT - Greenwich Ballet Academy

6. KURUMI KOTANI
PLEASURABLE - Aika Ballet School

7. PAYTON ROBINSON
SIX BREATHS BEFORE TWO - Ballet Nouveau School

PRIMARY COM CONTEMPORARY

1. AUDRINA BRUDNER
SOMETHING UNDER HER SKIN - Art of Technique

2. MAEVE MCGARVEY
FINDING GRACE - West Point Ballet

3. AMELIA SIAS
FALLING COLOR - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. MURPHY HENNINGER
SURFACING - Pennsylvania Ballet Conservatory

5. GIADA REINO
REQUIEM - Pittsburgh Ballet House

6. OLIVIA ROSIEK
WOUND TIGHT - Art of Technique

7. GABRIELLA ROSIEK
IF I HAD MY WAY - Art of Technique

8. GABRIELLA ISABEL MEDICI
NE ME QUITTE PAS - Pittsburgh Ballet House

9. ABIGAIL DAISY
BRAVE - Art of Technique

10. STELLA GULICK
STONE SHELL - Ada Dance Academy

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL

1. DAISY GULLETT
FAIRY DOLL VARIATION - Cornerstone Academy for Performing Arts

2. ADRIANA BARBER
RAMZE VARIATION FROM PHARAOH'S DAUGHTER - Greenwich Ballet Academy

PRE-COMPETITIVE INT CONTEMPORARY

1. DAISY GULLETT
HOPE - Cornerstone Academy for Performing Arts

2. MILA BLANCO
ENTER SANDMAN - TLC DANCE EXPERIENCE

JUNIOR INT CLASSICAL

1. JOSEPH HWANG
GISELLE VARIATION - Academy of Int'l Ballet

2. MACKENNA DENYER
PRINCESS FLORINE VARIATION - The Dance Academy

3. BELLA FISCHER
GISELLE PEASANT PAS - West Point Ballet

4. KASSIA GAUTREAU
KITRI ACT 1 - The Dance Academy

5. NANAMI HARA
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Aika Ballet School

6. SAVANNAH BEALL
SHADE VARIATION FROM LA BAYADERE - The Dance Academy

7. DEMIANA WAHBA
AWAKENING OF FLORA - Academy of Int'l Ballet

8. COCONO HAMADA
VARIATION FROM PAQUITA - Aika Ballet School

9. DANA RILEY
PAQUITA VARIATION - Academy of Int'l Ballet

10. MADELYN MCKINTY
VARIATION FROM CHOPINIANA - The Dance Academy

JUNIOR COM CLASSICAL

1. AVA ZISKO
GRADUATION BALL - West Point Ballet

2. ADELINA BELUSKO
MEDORA VARIATION - West Point Ballet

3. ADIEN CARMICHAEL
VARIATION FROM PAQUITA - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. EMMA SIAS
MEDORA VARIATION FROM LE CORSAIRE - Pennsylvania Ballet Conservatory

5. ALEXA JENSEN
AWAKENING OF FLORA - Academy of Int'l Ballet

6. CHLOE FISHER
LA FILLE MAL GARDEE - The Dance Academy

7. KAITLIN NATILI
GISELLE VARIATION - Pennsylvania Ballet Conservatory

8. SYDNEY PENSOCK
DULCINEA VARIATION FROM DON QUIXOTE - Pennsylvania Ballet Conservatory

9. GRACIE KIRKWOOD
VARIATION FROM KITRI ACT III DON QUIXOTE - Ohio Conservatory of Ballet

10. AVA MILLER
PRINCESS FLORINE FROM SLEEPING BEAUTY - West Point Ballet

11. DANIELLE HOHMAN
PHARAOH'S DAUGHTER - West Point Ballet

12. JASLYN FREITAS
VARIATION FROM TALISMAN - Art of Technique

13. CHARLOTTE MCCORMICK
VARIATION FROM PAQUITA - Odasz Dance Theatre

14. GRAE CHALOVICH
VARIATION FROM LA FILLE MAR GARDEE - Pennsylvania Ballet Conservatory

15. WELLESLEY MIRACLE
VARIATION FROM SATANELLA - Pennsylvania Ballet Conservatory

JUNIOR INT CONTEMPORARY

1. LOLA UGALE
JEUX D'ENFANTS - We're Dancin' / Art of TEchnique

2. LILLY GALLIMORE
AUTUMN - We're Dancin' / Art of TEchnique

3. NANAMI HARA
PURSUIT - Aika Ballet School

4. TAYLOR HOLSONBACK
BAD GUY - We're Dancin' / Art of TEchnique

5. ANYA HENRY
NEVER ENDING - Academy of Int'l Ballet

6. MICHAELA KNAPP
SCHINDLER'S LIST - We're Dancin' / Art of TEchnique

7. JULIA GLUSCHUK
REIGN - Academy of Int'l Ballet

8. KASSIA GAUTREAU
WITHIN REACH - The Dance Academy

9. MACKENNA DENYER
WIDE OPEN - The Dance Academy

10. TALIYAH MCCOLL
DE LUNA - Ballet Nouveau School

JUNIOR COM CONTEMPORARY

1. EMMA SIAS
PRELUDE - Pennsylvania Ballet Conservatory

2. CHARLOTTE MCCORMICK
HER MAJESTY'S LOCKET - Odasz Dance Theatre

3. IRIS XU
FOR YOU MY LOVE - Art of Technique

4. CATE TENNEY
THE CHILL BETWEEN HER BONES - Odasz Dance Theatre

5. KAITLIN NATILI
GONE - Pennsylvania Ballet Conservatory

6. ALEXA JENSEN
HOLDING ON - Academy of Int'l Ballet

7. KYRIE MIMS
LOST SONG - SI Dance, LLC

8. JASLYN FREITAS
NE ME QUITTE PAS - Art of Technique

9. ADELINA BELUSKO
SORROW'S DAUGHTER - West Point Ballet

10. KARA SCHENK
BARRICADES - Odasz Dance Theatre

11. JULIET JUDKINS
ISLAND - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

12. GRACIE KIRKWOOD
RIVEN - Ohio Conservatory of Ballet

13. BRYNN HIBBS
REMINISCENCE - Vaganova Academy of Brownsville

14. TORI BRADFORD
TRAITOR - Visions Dance Academy

15. HAILEY DOLAN
WE AS WOMEN - Dance Arts Collaborative

SENIOR INT CLASSICAL

1. SILVIA PEINADO
NIKIYA VARIATION FROM LA BAYADERE - Aika Ballet School

2. KELLY WU
PAQUITA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. LILA NEAL
SATANELLA - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. ALEXANDRA YUAN
MEDORA - MorningStar Dance Academy of Atlanta

5. ESHLI MISUK
PAQUITA - independent

6. CHRISTINE HWANG
VARIATION - Academy of Int'l Ballet

7. MELISSA RIDER
KITRI ACT 3 - Movement on Main Center for Dance

8. JOHN PHILLIPS
FRANZ VARIATION - Academy of Int'l Ballet

9. ISABELLA TURIANO
LILAC FAIRY - ACBT The Performing Arts Academy

10. CECILIA AGUILAR
PAQUITA VARIATION - Academy of Int'l Ballet

SENIOR COM CLASSICAL

1. MAYA MCDANIELS
PAQUITA - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

2. PIPER PANEK
VARIATION FROM LA ESMERALDA - West Point Ballet

3. ISABELLA TORRES
KITRI - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

4. ANN MARIE RAMSEY
AWAKENING OF FLORA VARIATION - West Point Ballet

5. NICHOLAS MOTLEY
DON QUIXOTE BASILIOS VARIATION - Kelly and Company Studios

6. JACOB SHAPIRO
LA FILLE MAL GARDEE - Academy of Int'l Ballet

7. SOFIA VOLKOV
VARIATION FROM THE AWAKENING OF FLORA - The Dance Academy

8. ELIANNA PRICE
VARIATION FROM LE CORSAIRE - Odasz Dance Theatre

9. JAMES WRAY
VARIATION FROM SILVIA - Academy of Int'l Ballet

10. MELINDA WANG
AWAKENING OF FLORA - Academy of Int'l Ballet

11. LILA PATEL
MEDORA'S VARIATION FROM LE CORSAIRE - Turning Pointe Dance Studio

12. SOPHIA COLLINS
VARIATION FROM RAYMONDA - Academy of Int'l Ballet

13. NICOLE BELDEN
LILAC FAIRY VARIATION FROM THE SLEEPING BEAUTY - Independent/Private Coaching

14. BROOKE MCCARTHY
SWANHILDA VARIATION FROM COPPELIA - Pennsylvania Ballet Conservatory

15. MAX VILLEGAS
VARIATION FROM TALISMAN - Art of Technique

SENIOR INT CONTEMPORARY

1. AINSLEY SWIFT
REMEMBRANCE - We're Dancin' / Art of TEchnique

2. KELLY WU
BLACK RIVER - MorningStar Dance Academy of Atlanta

3. ABBY THOMAS
THE CREATURE - Pennsylvania Ballet Conservatory

4. ALEXANDRA YUAN
METAMORPHOSIS - MorningStar Dance Academy of Atlanta

5. CALLIE LEINBACH
TECHNICOLOR BEAT - Campaneria Ballet School

6. ESHLI MISUK
INTERSTALLER - independent

7. ALYSSA SIPMAN
WALTZ FOR ONE - Academy of Int'l Ballet

SENIOR COM CONTEMPORARY

1. MAYA MCDANIELS
IN TIME - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

2. PIPER PANEK
MUSE - West Point Ballet

3. ISABELLA TORRES
NOBODY KNOWS YOU - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

4. ELIANNA PRICE
HER FINAL EYELID - Odasz Dance Theatre

5. JAMES WRAY
MOTIONS - Academy of Int'l Ballet

6. LILA PATEL
GIGUE - Turning Pointe Dance Studio

7. EMILY SNYDER
IN SHADOWS - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

8. KYNDLE JENKINS
THE ELEMENTS - The Bradley Academy of Dance

9. NATASHA CUSHMAN
JOY - Cornerstone Academy for Performing Arts

10. NICHOLAS MOTLEY
SAND - Kelly and Company Studios

11. GIANNA ARMAND
IDIOMATIC EXPRESSION - Dance Conservatory of Maryland - Ballet Chesapeake

12. AIRLIE SANTOS
ENTRE LOS DOS - Turning Pointe Dance Studio

13. RAYNA D'ALESSANDRO
DARKNESS - Pennsylvania Ballet Conservatory

14. NATHAN HUFFMAN
A SONG FOR YOU - Ada Dance Academy

15. MELINDA WANG
SERENDIPITY - Academy of Int'l Ballet

COMPETITIVE PDD

1. CAPA DEL ZORRO
Nicholas Motley, Reese Marsh - Kelly and Company Studios

2. GISELLE
Lily Sawickij, River Jones - ACBT The Performing Arts Academy

3. DON QUIXOTE PAS DE DEUX
Margaux Beller, Nicholas Motley - Kelly and Company Studios

4. BLUEBIRD PAS DE DEUX
Eleanor Martin, Nathan Huffman - Ada Dance Academy

INTERMEDIATE PDD

1. HARLEQUINADE PAS DE DUEX
Daisy Gullett, Tyus Cushman - Cornerstone Academy for Performing Arts

COMPETITIVE DUO/TRIO

1. CARMEN
Isabella Torres, Maya McDaniels - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

2. WALPURGIS NACHT
Emily Snyder, Isabella Torres, Maya McDaniels - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts

3. PAS DE TROIS FROM RAYMONDA
Airlie Santos, Emma Christensen, Lila Patel - Turning Pointe Dance Studio

4. JESUIS MALADE
Margaux Beller, Reese Marsh - Kelly and Company Studios

5. PEREPLYAS
Andrei Gronostayskiy, Jacob Shapiro - Academy of Int'l Ballet

INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. BEAUTIFUL FORCE
Alexa Jensen, JOSEPH Hwang - Academy of Int'l Ballet

2. BLOOMING AMITY
Anna Heiby, Melissa Rider - Movement on Main Center for Dance

3. THE TWILIGHT
Alexandra Gronostayskaya, Madison Backstrom - Academy of Int'l Ballet

PRIMARY INT ENSEMBLE

1. UNA - Academy of Int'l Ballet
2. Excerpt from "Fairy Doll" - Vaganova Academy of Brownsville

JUNIOR INT ENSEMBLE

1. Waltz from Ballet Cipollino - Academy of Int'l Ballet
2. Adorno - Academy of Int'l Ballet
3. Berceuse - The Dance Academy

JUNIOR COM ENSEMBLE

1. Worry - Ada Dance Academy
2. One Of Us - Pennsylvania Ballet Conservatory
3. The Council - Pennsylvania Ballet Conservatory

SENIOR INT ENSEMBLE

1. Breath of Life - Academy of Int'l Ballet
2. Threads of Fate - Movement on Main Center for Dance

SENIOR COM ENSEMBLE

1. Preying - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts
2. Elemental - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts
3. Eureka - Mid-Atlantic Center for the Performing Arts