Results for Houston, TX

PRIMARY INT CLASSICAL

1. VENICE ILAGAN
LA FILLE MAL GARDÉE - Junshuang Huang

2. EMILY CHENG
FAIRY DOLL - Junshuang Huang

3. EMILIA DIAZ DE LEON
PRINCESS FLORINE FROM SLEEPING BEAUTY - San Antonio City Ballet

4. DANNA BARRERA
PIGTAILED GIRL - Escuela de Danzas Teresa Mann

5. ZOE MUNOZ
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - San Antonio City Ballet

6. ALEXANDRA RILEY
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - CANDID FAIRY - Dance Center of San Antonio

7. HAYDEN HORZELSKI
VARIATION FROM PAQUITA - Hammond Ballet Company

8. FRIDA GATENO
VARIATION FROM FLAMAS DE PARIS - Aliza Dance Studio

9. LANDRI HANES
VARIATION OF LITTLE RADISH FROM CIPOLLINO - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

10. MACKENZIE GOUGUET
PAQUITA VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio

PRIMARY COM CLASSICAL

1. MADISON SAN ANTONIO
CUPID VARIATION FROM DON QUIXOTE - San Antonio City Ballet

2. MERRITT CROWLEY
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

3. MONA CHEN
LA FILLE MAL GARDEE - Devant Dance Studio

4. CRISTINA RODRIGUEZ
LA FILLE MAL GARDEE - Ballet Academy by Maruja Herrera Punta Pacifica

5. AUDREY ROBERTS
LILAC FAIRY VARIATION - ONE Academy of Dance

6. LILY MAYERFELD
SWANHILDA VARIATION - Sugar Land Dance Center

7. SOFIA REYNOSO
GRADUATION BALL VARIATION FROM THE GRADUATION BALL - JONNESHA HAWKINS-MINTER

8. KENNETH KOHRS
SATANELLA VARIATION - Fort Bend Academy of Dance

9. EMILIA LECROY
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - San Antonio City Ballet

10. ZOE CARLEY
GRADUATION BALL - DeCruz Ballet

11. EMILY STRECKER
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - San Antonio City Ballet

12. ELENA PENG
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Movements in Time

13. BELLA ZHU
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

14. VALENTINA NAHEM
LA FILLE MAL GARDEE - Ballet Academy by Maruja Herrera Punta Pacifica

15. NOELLE KOUGIAS
SHADE VARIATION FROM LA BAYADERE - San Antonio City Ballet

PRIMARY INT CONTEMPORARY

1. KYNLI MCCOMB
YOU SO DONE - Beyond the Barre

2. BRIGHTON CAVELL
ASCEND - Beyond the Barre

3. SARAH JAYA BREZINER
HINEMATOV - Aliza Dance Studio

4. FRIDA GATENO
WITCH - Aliza Dance Studio

5. KATE SUN
FLYING APSARA - Movements in Time

6. CAMILLE HAFEITZ
FEELINGS - Aliza Dance Studio

7. KATELYN D'ORAZIO
FINALE - Collective Dance Artistry

8. ISABEL ZHAO
DUN HUANG - J&H Dance School

9. PEYTON KIM
INTERTWINE - Boutique Dance Academy

10. GRACE GRESHAM
DAVID'S WRITING - Hammond Ballet Company

PRIMARY COM CONTEMPORARY

1. SOFIA REYNOSO
SHUCK - JONNESHA HAWKINS-MINTER

2. AUDREY ROBERTS
REVIVAL - ONE Academy of Dance

3. MADISON SAN ANTONIO
INCANTATION - San Antonio City Ballet

4. PIPER MCKENZIE
PADAM - JONNESHA HAWKINS-MINTER

5. LILY MAYERFELD
DAYDREAM - Sugar Land Dance Center

6. JASMINE CERVERA
UNRAVEL - Greater San Antonio Academy of Ballet

7. CRISTINA RODRIGUEZ
MOONLIGHT - Ballet Academy by Maruja Herrera Punta Pacifica

8. EMILIA LECROY
ILLUMINATION - San Antonio City Ballet

9. VALENTINA NAHEM
RESILIENCE - Ballet Academy by Maruja Herrera Punta Pacifica

10. JENNA COUCH
DOCK OF THE BAY - JONNESHA HAWKINS-MINTER

PRE-COMPETITIVE INT CLASSICAL

1. ZOE CHOW
PAQUITA - Concerto School of Music

2. ANTONIA GU
VARIATION FROM GISELLE - Movements in Time

3. MADISON SNODGRASS
PAQUITA VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio

4. XIAOWAN WEN
VARIATION FROM CHIPOLLINO - Movements in Time

5. COSETTE FEI
FAIRY - Movements in Time

6. GUWEI CHEN
VARIATION FROM PAQUITA - Movements in Time

7. MILA GRACE FONSECA
VARIATION FROM SLEEPING BEAUTY - Hammond Ballet Company

8. ZARA XU
VARIATION FROM PAQUITA - Movements in Time

8. ANNA YANG
VARIATION FROM PAQUITA - Movements in Time

JUNIOR INT CLASSICAL

1. JESSICA WANG
VARIATION FROM HARLEQUINADE - Movements in Time

2. LEAH HILLMAN
TALISMAN - City Ballet of Houston

3. LUCY HE
PAQUITA - Junshuang Huang

4. AUDREY LUO
LA ESMERALDA - Junshuang Huang

5. VIDYA GANESH
SWANHILDA VARIATION FROM COPPELIA - Movements in Time

6. MIA CUEVAS
LA FILLE MAL GARDEE - Encore Ballet Conservatory

7. RYLEE HABENICHT
VARIATION FROM GRADUATION BALL - Hammond Ballet Company

8. KARINA MONTOYA
FLORA - City Ballet of Houston

9. MOLLY CROSS
PAQUITA - City Ballet of Houston

10. HITANSH MODUGULA
SWAN LAKE - Beyond the Barre

JUNIOR COM CLASSICAL

1. HORUS HUDGINS
THE FLAMES OF PARIS VARIATION - Quenedit Ballet School

2. PRINCE JONATHAN HIGHTOWER
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - San Antonio City Ballet

3. ELISE KIM
VARIATION FROM PAQUITA - Greenwich Ballet Academy

4. CAMILLE DOWLING
PAS D'ESCLAVE FROM LE CORSAIRE - Collective Dance Artistry

5. SARAH GRACE FFRENCH
VARIATION FROM TALISMAN - San Antonio City Ballet

6. JULIANNE LEE
DULCINEA VARIATION - J&H Dance School

7. SIENA PIERSON
VARIATION FROM RAYMONDA - Greenwich Ballet Academy

8. AZRIEL BANNISTER
PEASANT VARIATION FROM GISELLE - Quenedit Ballet School

9. CHARLOTTE LANDRUM
VARIATION FROM PAQUITA - Dance Center of San Antonio

10. JASMINE BUSH
VARIATION FROM GISELLE - Alabama Dance Academy

11. EMMALYNNE BROWN
THE AWAKENING OF FLORA - Fort Bend Academy of Dance

12. TATIANA MORENO
VARIATION FROM FAIRY DOLL - Quenedit Ballet School

13. JAELYNN GACHETT
ESMERALDA VARIATION FROM LA ESMERALDA - Collective Dance Artistry

14. AVERLEE KOHRS
SHADE VARIATION 3 - Fort Bend Academy of Dance

15. LARK SANTOS
PAS DE TROIS VARIATION FROM SWAN LAKE - Quenedit Ballet School

JUNIOR INT CONTEMPORARY

1. HITANSH MODUGULA
I NEED YOUR LOVE - Beyond the Barre

2. JESSICA WANG
AVE MARIA - Movements in Time

3. CALLIE SMARTT
RAMBLING MAN - Beyond the Barre

4. MORGAN CHAN
LIMINAL ANIMAL - J&H Dance School

5. RYLEE HABENICHT
SNOWING - Hammond Ballet Company

6. JUDAH WALKER
FIREBIRD - City Ballet of Houston

7. ELIZA CHUNG
BEDROOM WINDOW - ONE Academy of Dance

8. VICKY ESKENAZI SHABETAY
AT EASE - Aliza Dance Studio

9. HILA KASAAB
CHASING DREAMS - Aliza Dance Studio

10. LEAH HILLMAN
RAINY DAY - City Ballet of Houston

JUNIOR COM CONTEMPORARY

1. JAELYNN GACHETT
A REGISTER OF ALL MANKIND - Collective Dance Artistry

2. CAMILLE DOWLING
AS IF THEY'D NEVER EXISTED - Collective Dance Artistry

3. HORUS HUDGINS
CORPO DO SOM - Quenedit Ballet School

4. PRINCE JONATHAN HIGHTOWER
INTO THE LIGHT - San Antonio City Ballet

5. AISLYN NOBLE
MINDLESS TOWN - JONNESHA HAWKINS-MINTER

6. AUSTIN STEEL
AWAKENING - JONNESHA HAWKINS-MINTER

7. SIENA PIERSON
DON'T TOUCH - Greenwich Ballet Academy

8. JASMINE BUSH
WAR OF HEARTS - Alabama Dance Academy

9. JULIANNE LEE
SUNKEN - J&H Dance School

10. CHARLOTTE LANDRUM
SCALAR - Dance Center of San Antonio

11. VICTORIA OZIEWICZ
TWICE - DeCruz Ballet

12. AMY ROJAS
THE ARENA - Independent

13. AMBER TERESE
CARRY YOU - Premiere Ballet Academy

14. AVA GAWTHORP
WILL YOU STILL LOVE ME - JONNESHA HAWKINS-MINTER

15. SARAH HUDZIK
AS I AM - Alabama Dance Academy

SENIOR INT CLASSICAL

1. ALYSSA WANG
LILAC FAIRY VARIATION FROM THE SLEEPING BEAUTY - Movements in Time

2. OLIVIA LUTES
PAQUITA ETOILE VARIATION - Boni's Dance and Performing Arts Studio

3. ISABELLA GOMEZ
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE - Escuela de Danzas Teresa Mann

4. LILY LYOEN
GISELLE - City Ballet of Houston

5. SARAH MCELROY
GAMZATTI - City Ballet of Houston

6. OLIVIA STEFFEN
VARIATION FROM DIANA & ACTEON - Hammond Ballet Company

7. KHARIS FERRIER
AWAKENING OF FLORA - City Ballet of Houston

8. HAILEY HUSE
TALISMAN - Beyond the Barre

9. ALEXA QUESTELL
LA FILLE MAL GARDEE - City Ballet of Houston

10. EVANGELINE SEEK
DON QUIXOTE - City Ballet of Houston

SENIOR COM CLASSICAL

1. KATIE KASSNER
VARIATION FROM SWAN LAKE - Skyra Studios

2. AVA THOMAS
VARIATION FROM WALPURGIS NIGHT - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

3. MEGHAN GUTOWSKI
VARIATION FROM LA BAYADERE - Alabama Dance Academy

4. AVA POWASNIK
GAMZATTI VARIATION FROM LA BAYADERE - San Antonio City Ballet

5. JULIA GARMAN
AURORA ACT I - Independent

6. TAYLOR CROSS
DEATH OF NIKIYA FROM LA BAYADERE - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

7. MACIE CASTELLANOS
NIKIYA VARIATION FROM LA BAYADERE - San Antonio City Ballet

8. ANSLEY JACKSON
DON QUIXOTE ACT 3: KITRI - DeCruz Ballet

9. LEXIE HOLLINGSWORTH
LA ESMERALDA - Premiere Ballet Academy

10. CRYSTAL WANG
KITRI ACT III VARIATION - Devant Dance Studio

11. OLIVIA ZHANG
VARIATION FROM GISELLE - Movements in Time

12. KARALINE FOCKE
MEDORA VARIATION - The JET-PAC

13. DIANA FISHER
VARIATION OF DULCINEA FROM DON QUIXOTE - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

14. ALESSIA BRAGGIATO
GAMZATTI - DeCruz Ballet

15. NICOLE LARSON
RAYMONDA ACT 2: 4TH VARIATION - DeCruz Ballet

SENIOR INT CONTEMPORARY

1. OLIVIA STEFFEN
TIMELASPE - Hammond Ballet Company

2. HALEY CRUMLEY
ECLIPSE - Beyond the Barre

3. EMMA QIAO
MULAN - Movements in Time

4. JANAE FEIMSTER
AT LAST - Hammond Ballet Company

5. ALYSSA WANG
AFTERLIGHT - Movements in Time

6. OLIVIA LUTES
THE FRUITS - Boni's Dance and Performing Arts Studio

7. ELAINE CHEN
ENCAPSULATED IN TIME - Junshuang Huang

8. CHRISTINA HE
MIND CONTROL - Junshuang Huang

9. ALEXA QUESTELL
AMOUR DE SOI - City Ballet of Houston

10. HAILEY HUSE
STAND BY ME - Beyond the Barre

SENIOR COM CONTEMPORARY

1. ALESSANDRA GONZALEZ
WITHIN BOUNDS - Collective Dance Artistry

2. MEGHAN GUTOWSKI
UNTIL WE GO DOWN - Alabama Dance Academy

3. JULIA GARMAN
NOT GOOD ENOUGH - Independent

4. MADISON MORITA
LONESOME TONIGHT - Collective Dance Artistry

5. BEN WHEELESS
LJ - JONNESHA HAWKINS-MINTER

6. KATIE KASSNER
ROSE - Skyra Studios

7. AVA THOMAS
ELEGY - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

8. KENDALL MOSHAY
I COULDN'T FIND YOU - JONNESHA HAWKINS-MINTER

9. AVA POWASNIK
MEMOIR - San Antonio City Ballet

10. ALESSIA BRAGGIATO
TIME TO REST - DeCruz Ballet

11. SOPHIA FERGUSON
TO MAKE YOU STAY - Houston Academy of Dance

12. CAROLINE MASON
FOR YOU - Collective Dance Artistry

13. ALEX EL-TAYSSOUN
I'LL NEVER LOVE AGAIN - Houston Academy of Dance

14. ANNIE PATMAN
THE REVENANT - Houston Academy of Dance

15. MACIE CASTELLANOS
AZURE - San Antonio City Ballet

JUNIOR COMPETITIVE PDD

1. HALF LIFE
Aislyn Noble, Ben Wheeless - JONNESHA HAWKINS-MINTER

SENIOR COMPETITIVE PDD

1. DON QUIXOTE
Karaline Focke, Rand Ludtke - The JET-PAC

2. SKETCHES
Ashton Gawthorp, Avery Germany - JONNESHA HAWKINS-MINTER

3. GRAND PAS
Hannah Holguin, Rand Ludtke - The JET-PAC

PRIMARY COMPETITIVE DUO/TRIO

1. 3 ODALISQUE
Eve Meneely, Fiamma Casillas, Liliana Flores - Greater San Antonio Academy of Ballet

2. IDIOSYNCRASIES
Addison Schrock, Audrey Roberts - ONE Academy of Dance

3. PUCCINI TRIO
lexi mauk, Piper McKenzie, sofia reynoso - JONNESHA HAWKINS-MINTER

PRIMARY INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. PEARLS VARIATION FROM OCEAN AND PEARLS
Emilia Diaz de Leon, Zoe Munoz - San Antonio City Ballet

2. CHINESE BARBIES
Cynthia Wang, Kate Sun, Katelyn Wei - Movements in Time

3. OCEAN AND PEARL
Anya Kamaldev, Audrey Tang - Movements in Time

PRE-COMPETITIVE INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. VARIATION FROM CHIPOLINO
Allison Zhou, Irene Zhang - Movements in Time

2. VARIATION FROM CHIPOLLINO
Evelyn Barnett, Olivia Zhu - Movements in Time

JUNIOR COMPETITIVE DUO/TRIO

1. SCUFFLE
Faith Nicko, Isobella Herrera - SiSu Dance Academy

2. CHECKMATE
Elise Kim, Siena Pierson - Greenwich Ballet Academy

3. THE ODALISQUES FROM LA CORSAIRE
Celina Zhao, Emma Zhu, wendy huang - Devant Dance Studio

JUNIOR INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. FIX YOU
Kaylee Han, Sabrina Weng - J&H Dance School

2. HARLEQUINADE DUET
Julia Nemchenko, Layla Blockcolski - Encore Ballet Conservatory

3. A TIME REMEMBERED
Amelie Sturkenboom, Angela Mu - Movements in Time

SENIOR COMPETITIVE DUO/TRIO

1. VOLTAIC
Adelyn Nicholson, Nicole Larson - DeCruz Ballet

2. ETUDE
Ava Thomas, Taylor Cross - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

3. SONNET (TRIO)
Ava Thomas, Diana Fisher, Taylor Cross - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet

4. COMING TO LIFE
Annie Patman, Sophia Ferguson - Houston Academy of Dance

5. PAS DE TROIS FROM RAYMONDA
Alessandra Gonzalez, Camille Dowling, Madison Morita - Collective Dance Artistry

SENIOR INTERMEDIATE DUO/TRIO

1. ESMERALDA'S FRIENDS
Alyssa Wang, Crystal Wang, Jessica Wang, Olivia Zhang - Movements in Time

PRIMARY INT ENSEMBLE

1. The Legend of The Blue Sea - Movements in Time
2. Silk Road Flowers - Movements in Time
3. Mi Panama - Aliza Dance Studio

PRIMARY COM ENSEMBLE

1. Continuum - Greater San Antonio Academy of Ballet
2. Tatar dance - Marina Almayeva School of Classical Balletal Ballet
3. Tarentella - Greater San Antonio Academy of Ballet

PRE-COMPETITIVE INT ENSEMBLE

1. Chants of Spring Rain - Movements in Time

JUNIOR INT ENSEMBLE

1. Mermaids - OAEC
2. Straying from the flock - Junshuang Huang
3. The Sprites of Ink - Movements in Time
4. The Final Chord - Junshuang Huang
5. Airborne - Beyond the Barre

JUNIOR COM ENSEMBLE

1. Drop In The Ocean - JONNESHA HAWKINS-MINTER
2. Doomed - JONNESHA HAWKINS-MINTER
3. Nautilus - Collective Dance Artistry
4. Away - Collective Dance Artistry
5. On Your Mark - Collective Dance Artistry

SENIOR INT ENSEMBLE

1. Diamonds - City Ballet of Houston

SENIOR COM ENSEMBLE

1. Dusk - Houston Academy of Dance
2. Chopiniana - Houston Academy of Dance
3. Circular Transition - The JET-PAC